HIZLI ERİŞİM
13.10.2011

Gaskiden 95 Milyonluk Yağmur Suyu Şebeke Yatırımı

GASKİ Genel Müdürü Fahreddin Uslusoy, 2004 yılından beri sadece yağmur suyu şebeke çalışması için 95 milyon liralık yatırım yaptıklarını söyledi.

 

Fahreddin Uslusoy yaptığı açıklamada, 7,5 yıldan beri yapılan yağmur suyu şebekesinin tamamen kanalizasyondan ayrı bir sistem olacak şekilde kurulduğunu ifade etti.

 

‘2004 yılından bu yana kentin alt yapı çalışmaları için 400 milyon TL harcadıklarını, sadece yağmur suyu şebeke alt yapı çalışmaları için 95 milyonluk yapılan yatırımın büyük bir rakam olduğunu’ dile getiren Uslusoy, “Yağmur suyu şebeke çalışmaları için kurumumuz 80 milyon liralık bir yatırımı gerçekleştirmiştir. Bu çok büyük bir rakamdır. Sadece içme suyu ve kanalın dışında yağmur suyu şebekesi için 80 milyon liralık bir rakam büyük bir rakamdır. Karataş bölgesinde de 15 milyon liralık alt yapı yağmur suyu şebeke çalışması için bir yatırım yaptık. Bunun yanında Cinderesi’nden Ahmet Çelebi sokağa kadar, Karşıyaka’daki Şoför Ali Caddesi’ne kadar, şehrin merkezindeki Kıbrıs Caddesi’ndeki problemli yerlere kadar şehrin her noktasında çok ciddi yatırımlar yaptık. Toplamda 95 milyon sadece yağmur suyu şebekesi için yatırım yaptık. Bu yatırımlarla 2004 yılına kadar yapılan 60 kilometrelik yağmur suyu şebekesini, 7 yılda gerçekleştirdiğimiz 160 kilometrelik çalışma ile toplam da 220 kilometre’ye ulaştırdık” dedi.

 

Yağışlarda yaşanacak olumsuz durumlara karşı tedbir aldıklarını da kaydeden Uslusoy, “2007 yılında şehrin merkezinde şiddetli bir yağıştan sonra ciddi bir hadise meydana gelmiş yol trafiğe kapatılmıştı. Asfaltlar parçalanmıştı. Şehrin içinde merkezi de dâhil olmak üzere şehrin sıkıntılı problemli bölgelerinde yapmış olduğumuz yağmur suyu şebeke çalışmaları sonucunda olağanüstü bir durum yaşanmadığı sürece şehrimizde herhangi bir sıkıntı yaşamamaktayız. Özellikle yağmurun yağmasını özellikle yer altı suyu kaynaklarının beslenmesi açısından ve çiftçilerimizin ürünlerinin yetişmesi açısından istiyoruz. Dolayısıyla yağışların olması bizleri üzmez tam tersi sevindirir. Bunun yanında şehirde yaşanacak herhangi bir olumsuzluk karşısında da kurum olarak her türlü tedbiri almış durumdayız. Yağışlarda problem olabilecek, kritik noktalarda ekiplerimizin hepsi yağmur başladığı andan itibaren görev yerlerine gidecek ve 24 saat görev yerlerinde olacaklar. Temenni ediyorum ki şehrimiz bol yağış alsın. Olası olumsuz bir durum karşısında da gerekli tedbirleri almış durumdayız. İnşallah bir sıkıntı yaşamadan bu kışı da geçiririz. Vatandaşlarımız bu konuda müsterih olsun, GASKİ 24 saat görevinin başındadır” diye konuştu.