HIZLI ERİŞİM
01.07.2010

Gaski Araç Parkına 5 Yılda 7 Milyon Tl’lik Yatırım

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, GASKİ Genel Müdürü Fahreddin Uslusoy, Genel Sekreter Yardımcıları, Daire Başkanları ve belediye çalışanlarının katıldıkları tanıtım programında konuşan Başkan Güzelbey, ‘Şehrin sadece üst yapısına değil, alt yapısına da çok ciddi yatırımlar yapmaktayız, alt yapı yatırımları görünmeyen yatırımlardır” dedi.

Bir şehrin modern bir şehir olabilmesi ve geleceği için alt yapıya yapılacak yatırımların şart olduğunu söyleyen Başkan Güzelbey, ‘Biz bu çerçevede hem yağmursuyu, kanalizasyon hem de şebeke suyu konusunda bizden önceki son 30 yılda yapılanlara eşit, hatta bazılarında yapılanlardan daha fazla alt yapı yatırımı yaptık. Alt yapı yatırımının sağlıklı olarak hizmet verebilmesi için de üstün teknolojiye sahip araçlarla bu yatırımı destekledik” dedi.

GASKİ Genel Müdürlüğü tarafından kanal ve rögar temizleme çalışmalarında kullanılmak üzere maliyeti 1 Milyon 634 Bin TL olan 3 yeni aracı makine parklarına kattıklarını belirten Güzelbey, ‘2005 yılından 2010 yılına kadar üstün teknolojiye sahip 17 araç alarak GASKİ araç parkını güçlendirdiklerini, bu 17 araca verdikleri paranın 7 Milyon 72 Bin TL olduğunu’söyledi.

Başta GASKİ Genel Müdürümüz olmak üzere, tüm çalışanlara çok teşekkür ediyorum, çünkü GASKİ çalışmalarıyla Gaziantep’te su ve kanal sorununu önemli ölçüde çözmüştür. Bugün ülkemizin birçok yerinde yağmur suyu ciddi bir sorun teşkil etmekteyken, Gaziantep’te bu konuda çok ciddi bir alt yapı hazırlığımız bulunmaktadır. Bazı Büyükşehirlerde dahi yeterli atık su tesisi bulunmamasına karşın bugün Gaziantep’te 2 tane arıtma tesisi ile hizmet vermekteyiz, 3.nü de bu sene itibarı ile hizmete açacağımıza inanıyorum” dedi.

ARAÇLARIN SAĞLADIĞI TASARRUF YENİ YATIRIMLARIN ÖNÜNÜ AÇIYOR

GASKİ Genel Müdürü Fahreddin Uslusoy, araçların çok ciddi rakamlar harcanarak alındığını vurgulayarak, ‘Alt yapıya harcanan para birçok belediye başkanı tarafından boşa harcanan para gibi görünürken, Başkanımız sağ olsun bize bu konuda her zaman her türlü desteği vermiştir. GASKİ Genel Müdürlüğü olarak Gaziantep için 5 yıl içerisinde harcadığımız paranın sadece 7 Milyon TL’si araç yatırımıdır.

Bu araçların en önemli özelliği şehir içerisinde meydana gelen kanal arızalarından kaynaklanan, asfalt kırma çalışmasını ortadan kaldırmasıdır. İki rögar arasında basınçlı su ve emme yönetimi ile temizlik imkânı sağlayan bu araçlar sayesinde kanal arızalarında geçtiğimiz yıllara oranla %50 bir düşüş sağlandı. Yolların ve asfaltın zarar görmesini engelleyen bu araçların sağladığı tasarrufla yeni yatırımlar yapabilmemizin önü açılmış olmaktadır” dedi.

Açıklamanın ardından Başkan Dr. Asım Güzelbey ve GASKİ Genel Müdürü Fahreddin Uslusoy araca binerek kısa bir tanıtım sürüşü yaptılar.