HIZLI ERİŞİM
12.06.2010

Festival Parkı Bayram Yerine Döndü

“Yöresel Kültürler Buluşması” derneklerinin renkli gösterileri ve Latif Doğan konseri ile Büyükşehir Belediyesi Festival Parkı bayram yerine döndü.

Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, Vali Yardımcıları, İlçe Belediye Başkanları, Protokol Üyeleri, Dernek Temsilcileri ve vatandaşların geniş katılımlarıyla gerçekleştirilen Yöresel Kültürler Buluşması açılış gününde Gaziantep’e damgasını vurdu.

Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı yaptığı konuşmada, “Hoşgörünün dayanışmanın ve yardımlaşmanın çok güzel bir örneğini sergilediğiniz Yöresel Kültürler Buluşması’nda sizlerle birlikte olmaktan büyük mutluluk duyduğumu belirtmek istiyorum. Yardımlaşmanın ve dayanışmanın en güzel ifadesi olan hemşerilik ve memleket özlemini bir nebze azaltan hemşeri dernekleri özüyle, gelenek ve görenekleriyle, değerlerine ayrı bir tutkuyla balı olan milletimizin kendine has değerlerindendir” dedi.

Kamçı, “Köyünün, kasabasının, memleketinin özetle Anadolu’nun kültürel renklerini beraberinde taşıyarak Gaziantep’e gelmiş bu kente kök salmış, bu kente gönül vermiş insanlarımızı böylesine bir festivalle bir arada görmekten ilimiz adına büyük memnuniyet duyuyoruz. Bu nedenle toplumumuz, kültürümüz, insanımız ve Gaziantep adına büyük bir kazanç saydığımız çeşitli illerin yöresel kültürlerini bizlere tanıtacak buluşmanın organizasyonunda da başta Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyor tüm katılımcıları saygıyla, sevgiyle selamlıyorum” diye konuştu.

ANTEPLİLİK BİLİNCİ’Nİ YAŞATMAK İSTİYORUZ

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, “Bu yıl ilkini yapıyoruz diyoruz. Neden böyle bir şey yapıyoruz diye bazı arkadaşlar bize sordular. Gaziantep artık büyük bir şehir. Türkiye’nin 6. büyük şehri, 1 Milyon 350 Bin nüfusu var. Fakat bu şehirde doğmamış başka illerden gelmiş çok da değerli hemşerilerimiz var. Bunlar değişik illerde doğmuş olabilirler, ama bu gün burada doyuyorlar. Biz bu hemşerilerimizi Antepli kabul ediyoruz, ama kendilerinin yöresel kültürlerine de saygı duyuyoruz” dedi

Güzelbey, “Bu hemşehrilerimiz, Van’da, Siirt’te, Karadeniz’in her hangi bir şehrinde doğmuş olabilirler. Gönlümüz arzu ediyor ki bu değerli hemşerilerimiz kültürlerini yaşatsınlar, yöresel yemeklerini, yöresel kıyafetlerini, kendi yöresel oyunlarını da burada yaşatsınlar ama bunu bir Anteplilik Bilinci ile yapsınlar. Biz hepimiz bir biziz. Anteplisi, Karadenizlisi, Vanlısı, Urfalısı, Ankaralısı, İstanbullusu biz artık Antepliyiz. Anteplilik Bilincini yaşatmak istiyoruz. Bunun için de sosyal kaynaşmayı arttırmak, sosyal barışı artırmak adına her yıl böyle bir etkinlik düzenlemeyi kararlaştırdık. Bu gün de ilkini başlatmış bulunuyoruz” diye konuştu.

Başkan Güzelbey “Bu organizasyonda emeği geçen çok değerli arkadaşlarımız var onlara çok teşekkür ediyoruz. Bu organizasyon için fedakârlık yapıp gelen çok değerli sanatçılarımız var, onlara da çok teşekkür ediyoruz ve bu organizasyonun yapılmasında bize önderlik eden değerli valimize de sonsuz hürmetlerimizi sunuyoruz. Bu buluşmanın Gaziantep’te yaşayan insanlar arasında birlik, beraberlik, kardeşlik ve dostluğu arttıracağına inanıyorum” diye ifade etti.

Konuşmaların ardından, festival alanına dernekler tarafından kurulan stant ve çadırları gezen Vali Kamçı, Başkan Güzelbey ve protokol üyeleri yöresel yemeklerden tattılar ve yöreye özgü davul zurna, kemençe eşliğinde sergilenen gösterileri izledir.

Büyükşehir Belediyesi Botanik Parkı Yanı Festival Alanı’nın da derneklerin kurdukları çadırlar, yöresel etkinlikler, halkoyunları gösterileri, yöresel sanatçıların konserleri ile bayram coşkusu yaşandı.

10 Haziran Perşembe günü başlayan Yöresel Kültürler Buluşması Festivali’nin 11 Haziran Cuma günkü programı derneklerin gösterileri ve pop star Adnan konseri,12 Haziran Cumartesi Pop Star İhsan Güvenç konseri ile devam edecek. Festival 13 Haziran Pazar günü sürpriz sanatçıların verecekleri konserler ve gösterilerle Gaziantep halkına veda edecek.