HIZLI ERİŞİM
10.05.2010

Engellileri Toplumun Dışına İtmek Medeni Toplumlara Yakışmaz

Başkan Güzelbey, 'Ülkemizde yaklaşık 8,5 milyon engelli vatandaşımız yaşıyor. Bunların büyük bir kısmı da temel ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Bunun yanında planlanmamış şehirler de onların yaşamını zorlaştırıyor. Çünkü şehirlerimiz, yıllar önce engelli vatandaşlarımız düşünülerek inşa edilmemiştir” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, Engelliler Haftası dolayısıyla yayınladığı mesajda, 'Dünyada 500 milyon civarında özürlü bulunduğu, birçok ülkede her 10 kişiden birinin en az birinin fiziksel, zihinsel veya duygusal nedenlerle özürlü olduğu bilinmektedir. Türkiye Özürlüler Derneği’nin araştırmasına göre özürlülerin durumu aileleri ile birlikte 25 milyon kişiyi yakından ilgilendiren toplumsal bir sorun olduğu üzücü bir gerçektir' dedi.

Engelli yurttaşlarımızın yeterlilik ve işlevselliklerini en üst düzeye çıkarmak, toplumsal destek ve rehabilitasyon programlarını geliştirmek önemlidir. Bu onların başkalarına gereksinim duymadan yaşamlarını sürdüren, kendine yeten, üretken bireyler olabilmeleri için zorunludur' diye konuştu.

Yerel yönetimler ve kamu kurumlarının bu konuda hassas olmanın ötesinde bilinçli olmaları gerektiğini vurgulayan Güzelbey, 'Bizler karar mekanizmaları olarak engelli vatandaşlarımızın yaşamını kolaylaştırmak için atılacak adımlara önayak olmalıyız. Hepimizin birer engelli adayı olduğu dünyamızda, engelli vatandaşları toplumun dışına itmek medeni toplumların içine düşmemesi gereken önemli bir durumdur. Biz Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak bunun bilincindeyiz ve her zaman engelli vatandaşlarımızın yanındayız. Engel Yok otobüsümüzle, Engelli Basketbol Takımızla, kaldırımlardaki düzenlemelerle ve üst geçitlerde yaptığımız asansörlerle engelleri kaldırmak için çalışıyoruz' diye ifade etti.

Başkan Dr. Asım Güzelbey, 'Büyükşehir Belediyesi olarak engelli vatandaşlarımızın hayata daha sıkı sarılmaları için elimizden geleni yapacağız. Engellilerin sorunlarının çözümünün başında onları tüketici konumdan çıkarıp toplumun aktif birer bireyi haline getirilmeleri, verimli iş ortamları yaratmak gerekmektedir.

Bu duygularla Engelliler Haftası’nı kutlar, sağlıklı ve engelsiz bir dünya dilerim' dedi.