HIZLI ERİŞİM
05.03.2022

DÜNYANIN EN HIZLI KADIN PİLOTLARI GAZİANTEP’TE ’WOMEN’S WORLD DRONECUP'DA YARIŞACAK

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde dünyanın en hızlı 8 kadın drone pilotunun katılacağı Women’s World DroneCup Gaziantep'te düzenlenecek.

Kadınlar gününe özel düzenlenecek organizasyon, drone sporunda kadınların yerini ve varlığını gösterecek, yarışmacıları ve kapsamıyla dünyada bir ilk olma özelliğini taşıyacak.

Marka şehir Gaziantep'in kadın gücüne gönderme yapacak olan büyük organizasyon Women’s World DroneCup, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, Pilot Event ile gerçekleştirilecek. Müzeyyen Erkul Bilim Merkezi’nde gerçekleşecek yarışmalarda, tasarım ve montajını pilotların kendilerinin yaptığı araçlarla organizasyona özel olarak hazırlanan parkurda kadın pilotlar kıyasıya yarışacak.

SEYİRCİLERE ÖZEL SÜRPRİZ ETKİNLİKLER

Özel etkinliklerin de planlandığı yarışmayla uzay, havacılık ve teknoloji alanlarında toplumun tamamında farkındalık yaratmak, çocukları ve gençleri havacılık ve uzay konularında araştırma yapmaya ve çalışmaya özendirmek, kadın başarılarına dikkat çekmek hedefleniyor. Dünyada ilk olma özelliğiyle dikkat çeken organizasyon drone organizasyonları başlığında Gaziantep'i bir marka şehir olarak akıllara getirecek. Zeki Şen’in sunumuyla yapılacak yarışmalarda ayrıca seyircileri drone deneyim alanında drone kullanarak deneyimleme fırsatı, FPV seyir alanına akrobasi uçuşlarını pilot bakışından izleme olanağı, pilotlarla hatıra fotoğrafı çektirme ve daha birçok sürpriz bekliyor.

Women’s World DroneCup'da 7 ülkenin drone sporcuları yarışacak.

Yarışmacılar ve ülkeleri ise şöyle:

Ela Çetinkol -Türkiye

Christin Necker- İsviçre

Kseniia Mosina  - Rusya

Luisa Rizzo  - İtalya

Nataliya Astakhova  -Rusya

Mika Saito -Japonya

Leslie Camarena  -Amerika

Gayeon Mo -Güney Kore