HIZLI ERİŞİM
07.03.2022

DÜNYA’NIN EN HIZLI KADIN DRONE PİLOTLARI TARİHİ GAZİANTEP KALESİ SEMALARINDA PROVA YAPTI

   Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde düzenlenen Women’s World Drone Cup’a katılacak yarışmacıların prova uçuşları başladı.

Dünyanın en hızlı 8 kadın drone pilotunun katılacağı yarışma için Tarihi Gaziantep Kalesi çevresinde başlayan prova uçuşlarında yarışmacılar hünerlerini sergiledi.

Usta drone pilotlarının provalarda kale çevresinde yaptığı uçuşların video görüntüleri turizm faaliyetlerinde tanıtım için kullanılacak.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, Pilot Event ile gerçekleştirilen Women’s World Drone Cup, drone sporunda kadınların yerini ve varlığını gösterecek, yarışmacıları ve kapsamıyla dünyada bir ilk olma özelliğini taşıyacak. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Müzeyyen Erkul Bilim Merkezi’nde gerçekleşecek yarışmalarda dünyada bir ilk olacak. Tasarım ve montajını pilotların kendilerinin yaptığı araçlarla organizasyona özel olarak hazırlanan parkurda kadın pilotlar kıyasıya yarışacak.

GÜZELBEY: DÜNYADA KADINLARIMIZIN DRONELARA İLGİLERİ HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

Prova uçuşlarını yakından takip eden Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Erdem Güzelbey, uluslararası bir yarışmaya daha ev sahipliği yapıldığını belirterek şunları söyledi:

“Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla dünyada ilk etabını gerçekleştirdiğimiz Dünya Kadın Drone Yarışması yapılacak. Daha sonrasında diğer ülkelerde de bu devam edecek. 8 yarışmacı yarışacak. Yarın için yarış alanını hazırladık. Bu alan ‘Formula’ alanı gibi. Dronelara bir rota çiziliyor. Bu rota içerisinde kendileri dronelarını uçuruyorlar herhangi bir kaza yapmadan. Dünyada kadınlarımızın dronelara ilgileri her geçen gün artıyor. Katılım ilk defa en üst düzeyde. Kadınlarımızın bir arada 8 Mart’ta bir farkındalık oluşturalım dedik. Kadınlarımızın her alanda olduğunu ve her işi yapabildiklerini, başarılı olduklarını göstermek için Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak bu organizasyonu gerçekleştiriyoruz.”

RİZZO: YARIŞ İÇİN ELİMDEN GELENİ YAPACAĞIM

İtalya Şampiyonu engelli drone pilotu Luisa Rizzo ise Türkiye’ye 3’üncü gelişi olduğunu belirterek, “Türkiye’yi çok seviyorum. Yarış için çok umutluyum elimden geleni yapacağım ve herkese şans diliyorum. Şampiyonluk için tüm gücümle mücadele vereceğim” ifadelerini kullandı.

Türk Pilot Ebra Hanım Korucu da kadın pilot olarak Türkiye’de böyle bir organizasyonun yapılmasının önemini vurguladı, yarışlar için bir yıl boyunca hazırlandığını ve heyecanlı olduğunu dile getirdi.