HIZLI ERİŞİM
06.12.2022

BÜYÜKŞEHİR’DEN RUHNEVAZ ŞARKILAR VE TÜRKÜLER SENFONİSİ KONSERİ

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikte, Ruhnevaz Türk Müziği topluluğu, Çukurova Symphonic Project ile beraber Türk Halk ve Türk Sanat Müziği konseri verdi. 

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı’nın ev sahipliğinde Ruhnevaz Türk Müziği Topluluğu ve Çukurova Senfonik Project, evrensel bakış açısıyla Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği ve Batı Müziği enstrümanlarını harmanlayarak verdiği konserde unutulmaz bir gece yaşattı.

Gaziantep Üniversitesi Mavera Salonu’nda gerçekleşen konserde, Ruhnevaz Türk Müziği Topluluğu ve Çukurova Senfonik Project, ‘Nasip Olur Mu Amasya’ya Varırsan’, ‘Bahçalarda Zerdali’, ‘Gönül Dağı’, ‘Bahçalarda Mor Meni’, ‘Gal Sene Gurban’, ‘Benim Gönlüm Sarhoştur’ gibi sevilen birçok türkü ve şarkıyı seslendirirken, ‘Benim gönlüm sarhoştur yıldızların altında ‘şarkısının dans gösterisi gazi şehirliler tarafından ilgiyle izlendi.  Gaziantep Halk oyunlarından "Yarım kaba" isimli ezgide orkestra şefi Eray İnal'ın zurna ile katılımına gazi şehirliler zılgıt ve alkışlarla eşlik etti.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Erdem Güzelbey, topluluğa teşekkür ettikten sonra, Dünya Kadın Hakları gününü kutlayarak şunları söyledi:

“Özellikle Çukurova Senfoni Orkestrasına ve Ruhnevaz  Türk Müziği Topluluğuna,  kıymetli müzisyenleri kıymetli sanatçılarına çok teşekkür ediyoruz. Bugün 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü. Birçok Avrupa ülkesinde kadının seçme ve seçilme hakkı olmadığı zamanda 84 yıl önce bize bunu hak gören başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına, tüm şehri meclise milli mücadele de resmi kayıtlara göre en çok şehit kadın veren Gaziantep’in tüm şehitlerine ve son kadın şehidimiz Ayşenur Alkan’ı rahmet ve minnetle anıyorum.”

Gaziantep Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Öğretim Görevlileri Adil Çete ve Mehmet Emin Beyazçiçek tarafından 2008 yılında kurulan Ruhnevaz Müzik Topluluğu, müziğin evrensel bir dil oluşundan yola çıkarak, o tarihten bu yana yurt içi konserlerinin yanı sıra, Yunanistan, Bulgaristan, Macaristan, İspanya, Almanya, İtalya, Fransa Suriye gibi ülkelerde konserler veriyor. Müziğin sınırlandırmadan düşünen, daha evrensel ve farklı bakış açısıyla şarkıları seslendiren topluluğun bünyesinde geleneksel sazlar, Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği sazlar ve Batı Müziği enstrümanları bulunuyor.

Çoğunluğu Çukurova Devlet Senfoni orkestrası sanatçılarından oluşan Çukurova Symphonic Project uzun yıllardır klasik ve Türk Müziğini aynı çatı altında buluşturan ve senfonik projeler gerçekleştiren müzik topluluğudur. Orkestra şefi Eray İnal ile birlikte, bugüne kadar;  Zuhal Olcay, Hüseyin Turan, Nilgün Kızılcı, İsmail Altunsaray, Fatih Erkoç, Demir Demirkıran, Yavuz Bingöl gibi birçok sanatçıyla senfonik projeler gerçekleştirmiştir.

Ruhnevaz Türk Müziği Topluluğu ve Çukurova Symphonic Project özel projelerinin yanı sıra, 4 yıldır birlikte farklı projelerde bir araya gelmektedir.