HIZLI ERİŞİM
07.11.2020

BÜYÜKŞEHİR’DEN BİR GASMEK MERKEZİ DAHA!

   Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile KÖKSAN Plastik işbirliğinde Mevlana Mahallesi’nde yapılacak olan Mevlana Mahallesi GASMEK Kurs Merkezi ve Sosyal Tesisi’nin temel atma töreni gerçekleşti. Yapılacak 20 derslikli merkezde ayrıca taziye evi ve 120 öğrenci kapasiteli ücretsiz hizmet verecek anaokulu da yapılacak.

 

Kurulduğu günden bu yana çalışmalarıyla adeta ‘Şehrin Gözbebeği’ haline gelen ve başarılarıyla gün geçtikçe büyüyen Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları (GASMEK), yeni bir tesis ile daha hizmet vermesi için çalışmalar başlatıldı. Şehitkamil İlçesi’nde bulunan Mevlana Mahallesi’nde Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile KÖKSAN Plastik işbirliğiyle yapılacak olan Mevlana Mahallesi GASMEK Kurs Merkezi ve Sosyal Tesisi için temel atma töreni Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Valisi Davut Gül, AK Parti Gaziantep Milletvekili Müslüm Yüksel, MHP Gaziantep Milletvekili Muhittin Taşdoğan ve Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Gaziantep AK Parti İl Başkanı Eyüp Özkeçeci ve KÖKSAN Plastik Yönetim Kurulu Başkanı Asım Kökoğlu’nun katılımıyla yapıldı. Tesisin tamamlanmasıyla beraber başta kadın ve çocuklar olmak üzere eğitimler verilirken, sosyal tesis ihtiyacı da karşılanmış olacak. Öte yandan merkezde 120 öğrenci kapasiteli anaokulu yapılarak ücretsiz eğitim verilecek.

 

3 bin 500 metrekare üzerinde 4 kattan oluşacak kurs merkezinde sanat ve eğitim kursları için 13, eğitim destek kursları için ise 7 derslik bulunacak. Merkezde verilecek aşçılık ve pastacılık, bilgisayar ve robotik kodlama, el sanatları, mefruşat, görsel sanatlar ve müzik eğitimleri ile toplamda 3 bin 444 kişi yararlanabilecek. Ayrıca 2 spor salonu, 50 kişilik kütüphane, 1 konferans salonu bulunacak.

 

ŞAHİN: KARINCALAR GİBİ ÇALIŞIP DEV ESERLER BIRAKMAK LAZIM

 

 

Temel atma töreninde konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, 19 yıl önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yola çıkıldığında “önce insan” düsturuyla hareket ettiklerini belirterek, “Eşrefi mahlukat olarak doğan her insan, dini, dili, cinsiyeti ne ise herkes birinci sınıf vatandaş olacak dedik. 19 yıllık büyük bir emek var. Büyükşehir ve ilçe belediyeler olarak bizler kardeşiz. Tek vücudun parçası gibiyiz. 2 milyon, canlar, evlatlar, aileler bize emanet. Bu emanetin hakkını vermek için, karıncalar gibi çalışıp dev eserler bırakmak lazım. Asım Bey’e çok teşekkür ediyorum. İstihdam üretirken bir taraftan da yardım ediyor eserler bırakıyor, bu medeniyetin kodlarının gereğini yapıyor. Yarın hiçbirimiz burada olmayacağız ama arkanda bıraktıklarımız burada kalacak. Bu insanların sayısı çoğaldıkça makas kapanacak. Belediyecilik imkân meselesi. AK Parti ile bu imkânlar oluştu. Anne adaylarına her gün süt dağıtıyoruz. İki merkez belediyemizle mahalle kreşleri açıyoruz. Uygulamalı çocuk kütüphaneleri açıyoruz. Bir aileye ne lazım? Kadın kendini yetiştirmek istiyor. Dijital kütüphane oluşturduk. Spor tesisleri yapıyoruz. Bu sistem güçlü ailenin devamı için, her desteği vermek için yapıldı. Doğru bir model. Okulu, GASMEK’i yeşillendireceğiz. Valimizin fikir babalığında yaklaşık 20 dönümlük alanı kamulaştırarak mahallelerin bütün ihtiyacını karşılayacağız” diye konuştu.

 

GÜL: MAHALLENİN LOKOMOTİFİ OLAN BİR MERKEZ ORTAYA ÇIKACAK

 

Gaziantep Valisi Davut Gül, Mevlana Mahallesi’nde daha öncesinde yapılan plansız yerleşimlerle sosyal donatı bakımından eksiklerin oluştuğunu söyleyerek, “Bunun yansıması olarak çocuklar, hanımlar yeterli yetiştirilememesi ve çeşitli olumsuz olaylar yaşanıyor. Büyükşehir önderliğinde hayırseverimiz katkı koyarak sorunları ortadan koyuyorlar. Mahallenin lokomotifi olan bir merkez ortaya çıkacak. Projesi planlaması ile çok güzel” dedi.

 

YÜKSEL: BÜYÜKŞEHİR HER ALANDA ÇALIŞMALARIYLA İNSANA DOKUNUYOR

 

Gaziantep AK Parti Milletvekili Müslüm Yüksel ise törenin hayırlar getirmesini dileyerek, “Her alanda insana dokunan, çalışmalarıyla bunu esas alarak devam ettiren Büyükşehir Belediyesi’nin açılışındayız. Bu eser için teşekkür ediyorum. Hayırseverlerin sayısını arttırsın. Gaziantep devlerin bütün desteklerin yanında hayırseverlerde ellerini taşın altına koyuyor” diye aktardı.

 

TAŞDOĞAN: GAZİANTEP HAYIRDA YARIŞIYOR

 

Önemli olanın dünyada eser bırakmak olduğunu vurgulayan MHP Gaziantep Milletvekili Muhittin Taşdoğan, “ Mal, mülk, makam, şöhret bugün var yarın yok. Bugün bu meydanda heyecanına hep beraber ortak olduğumuz Asım Kökoğlu tarafından bir eser bırakacak. Gaziantep hayırda yarışıyor. Dünya değişiyor, büyüyor. İhtiyaçlar ve gerekli olan şeyler bununla büyüyor. Sosyal hizmet alanları bu toplumsal hizmetin bir parçası” diye söyledi.

 

 

FADILOĞLU: BİR MESELE HEP BİRLİKTE ORTAK AKILLA ÇÖZÜLÜYOR

 

Başkan Fatma Şahin ile mahalle ziyareti sırasında gelen talepler doğrultusunda ne yapılabileceğini konuşup birlikte faaliyete geçme kararı aldıklarını anlatan Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, “Gaziantep’te tesis yönünden de kim yapmış sıkıntısı da yok. Ortada bir mesele varsa hep birlikte ortak akılla karar alınıyor uygulamaya geçiliyor. Asım Bey bir hayırsever olarak ne zaman bir ihtiyaç olsa o işe koşan geri durmayan biri” dedi.

 

KÖKOĞLU: ASIL ZENGİLLİĞİN DÜNYADA ADIMIZI YAŞATACAK ARKAMIZDAN DUA ETTİRECEK İŞLER OLDUĞUNUN FARKINDAYIZ

 

Tesisin annesi ve babasının ismini taşıyacağı için mutlu ve heyecanlı olduğunu belirten KÖKSAN Plastik Yönetim Kurulu Başkanı Asım Kökoğlu şunları söyledi: “Böylesine önemli bir eser yaptırmak için bize vesile olan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e ayrıca teşekkür ediyorum. Havalimanı üzerinde Yeşilkent’te yapılan külliyenin yapımını da üstlendik. Kökoğlu ailesi olarak asıl zenginliğin bu dünyada adımızı yaşatacak, arkamızdan dualar ettirecek işlerden geçtiğinin farkındayız.”