HIZLI ERİŞİM
03.03.2022

BÜYÜKŞEHİR ZABITA, KALDIRIM İŞGALLERİNE KARŞI DENETİMLERİNE DEVAM EDİYOR

   Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Zabıta Ekipleri, yaya kaldırımlarında işgallerle yaya ve engelli geçişlerini kapatan araç parklarına karşı denetimlerini sürdürüyor.

Şubat ayında, Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı’na bağlı ekipler yapılan denetimlerde belirtilen kurallara uymayan işletme veya şahıslar hakkında 309 yasal işlem uyguladı. Denetimlere 13 adet motorize ve 17 adet yaya ekip olarak toplam 62 personel katıldı.

Kamuya ait kaldırımların inşaat malzemeleri, mal satışı veya ürün yerleştirmeleriyle kapatılması sonucu yaya ve engelli vatandaşların geçişlerini kapatarak, yayaların motorlu araçlara ait trafik yollarında yürümek zorunda kalmalarını önlemek, olası kazaların önüne geçmek için denetimler ekipler tarafından sürdürülmeye devam edecek.

YILMAZ: EKİPLERİMİZ DENETİMLERİNİ ŞEHRİN DÖRT BİR YANINDA ARALIKSIZ SÜRDÜRECEK

Konu hakkında açıklamada bulunan Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Dr. Cafer Yılmaz, ekiplerin özverili bir şekilde çalıştığını belirterek şunları söyledi:

“Kentin dört bir yanında yapılan denetimlerde ilgili kanun ve yönetmeliğe aykırı davranan vatandaşlar ve işletmelere yönelik yasal işlemleri uyguluyoruz. Kaldırımları işgal edenler kent estetiğini bozdukları gibi kaldırımların kullanımına aykırı olarak yayaların ulaşımında da sıkıntılara neden oluyorlar.  Amaç dışı kullanımlar ayrıca kaldırım plakalarında çökme, kırılma ve bunun gibi olumsuzlukları da beraberinde getiriyor.  Kamu malı da hasar almış oluyor. Bu gibi durumlara şahit olan vatandaşlarımızın bizimle ALO 153 aracılığıyla iletişime geçmelerini rica ediyoruz. Ekiplerimiz denetimlerini şehrin dört bir yanında aralıksız sürdürecek.”