HIZLI ERİŞİM
30.12.2021

BÜYÜKŞEHİR, DEPREM EĞİTİMLERİ İLE GENÇLERİ BİLİNÇLENDİRİYOR

   Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından deprem riski yüksek olan İslahiye ve Nurdağı ilçesi başta olmak üzere tüm ilçelerdeki öğrencilere deprem eğitimi verilerek, acil durum çantası hediye edildi.

İslâhiye ve Nurdağı’nda bulunan bütün 9’uncu sınıf öğrencilerine, diğer ilçeler ve şehir merkezinde ise belirlenen okullarda Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığınca yapılan eğitimlerle gençlere başta deprem olmak üzere afet durumu öncesi yapılması gereken hazırlıklar, afet sırasında doğru davranış şekilleri, afet sonrası ilk anlar ve tahliye gibi konularda, itfaiye eğitim amirleri tarafından eğitimler verildi. Eğitimlerde risk durumları pratik olarak da öğrencilere gösterilerek tehlike anında nasıl korunulacağına dair hayati bilgiler paylaşıldı. Eğitimlerin sonrasında ise öğrencilere deprem sırasında kullanabilecekleri acil durum çantası hediye edildi. Proje kapsamında il genelinde 10 bin öğrenciye eğitim verilmesi planlanıyor.

ŞAHİN: DEPREM KONUSUNDA GENÇLERİN BİLİNÇLENMESİ, BİLGİ SAHİBİ OLMASI BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Nurdağı’nda ki eğitimlerde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Deprem değil tedbirsizlik öldürür” diyerek, “Bu bölge için çok mühim ve hayati olan bu konuda destekleri arttırarak görüş ve önerilerini almak için buradayız. Dünyada en çok depremle karşılaşan ülkelerinden olan Japonya, akıllı şehir ile çok önemli tedbirler aldığı, insanlarını buna hazırladığı için, hiçbir sorun yaşamadan, yüksek şiddetli depremlerde kimsenin burnu kanamadan çıkıyor. Bilgi ve teknoloji çağındayız. Sizin bilinçlenerek, bilgi sahibi olmanız bizim için çok önemli. Evde alınacak küçük tedbirlerle deprem sırasında hayati öneme sahip oluyor. Afetlerin öncesi, sırası ve sonrasını iyi yönetmemiz gerekiyor. Koruyucu, önleyici tedbir alarak sonucu olumlu bir şekilde yönetebiliyorsun. Öncesinde aldığınız eğitimleri uygulayarak olumsuz sonuçları önleyebilirsiniz. Deprem sırasında ise ne yapılıp, yapılmayacağı konusunda toplumsal bilincin oluşması gerekiyor. Bunun için eğitimleri sürdürüyoruz. Bu bilgileri içselleştirip, ailenizle paylaşmanız sizin sorumluluğunuz artık. Sizler bizim için çok önemlisiniz. TÜBİTAK ile Deprem Master Planı’nı çalıştırıyoruz. Binalarımız için çalışmalar başlatıyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bunun için sizin bilinciniz yükseltip farkındalığınız arttırarak sizleri geleceğe hazırlıyoruz” diye konuştu.