HIZLI ERİŞİM
15.12.2022

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, TRAFİK VE YOL GÜVENLİĞİ KONFERANSI DÜZENLEDİ

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantep İTÜ Mezunları Derneği iş birliğinde Trafik ve Yol Güvenliği Konferansı düzenlendi.  Ulaşım ve Daire Başkanlığı tarafından büyükşehir belediyesi Çetin Emeç Salonu’nda gerçekleşen konferansa trafik polisleri ve zabıta personelleri katıldı.

Konferansta, Hasan Kalyoncu Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Ulaştırma Ana Bilim Dalı’nda (ABD) görev yapan Dr. Öğretim Görevlisi Şafak Hengirmen Tezcan ve Dokuz Eylül Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Ulaştırma ABD’de görev yapan Prof. Dr. Serhan Tanyel trafik, yol güvenliği, kaza verileri ve diğer trafik konularını kapsayan sunumlar gerçekleştirdi.

Dr. Şafak Hengirmen Tezcan, “trafik kazalarında hedef sıfır yaklaşımı” başlıklı sunumunda geleneksel yaklaşım ve hedef sıfır yaklaşımı temasından yola çıkarak Avrupa Birliği’nde hedef sıfır yaklaşımı, Türkiye’de hedef sıfır çalışmaları, Türkiye’de gerçekleşen trafik kazaları, trafik güvenliği eylem planı, dünyada kamera denetim sonuçları ve Gaziantep’in kamera denetimlerinden söz etti.

Prof. Dr. Serhan Tanyel ise, ulaşım mühendisliği ve trafik mühendisliğinin alt dallarına değinerek, trafik kaza istatistikleri, yerleşim yeri ve durumuna göre ölümlü ve yaralanmalı trafik kaza bilgileri, kazaların kusur oranları, trafikte 4E (education/eğitim, engineering/mühendislik, enforcement/denetim, emergency/ilkyardım), Türkiye’de araçların uyması gereken yasal hız sınırları, hızın kaza oluşumunda büyük etkileri, yükseltilmiş, yaya geçitleri, daraltılmış üstyapı geçitleri, daraltılmış üstyapı genişlikleri, park düzenlemeleri, şerit sayısının azaltılması, yükseltilmiş platformlar, yeşil dalga, dönel kavşaklar gibi başlıkları detayları ile anlattı.