HIZLI ERİŞİM
11.05.2010

Büyükşehir Belediyesi Müzeleri Ücretli Oldu

Gaziantep’in kültürel mirasının korunması ve yaşatılması, tarihini, kültürünü, gelenek ve göreneklerini, dününü ve bugününü anlatmak üzere Büyükşehir Belediyesi tarafından şehre kazandırılan üç müze 10 Mayıs 2010 tarihinden itibaren ücretli oldu.

Büyükşehir Belediyesi Müzeler Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “Her yıl yerli ve yabancı çok sayıda ziyaretçiyi ağırlayan Büyükşehir Belediyesi Müzelerinin, kültürel ve tarihi değerlerin unutulmaması açısından halkın hafızasını temsil ettiği” belirtildi.

Açıklamada, “Emine Göğüş Gaziantep Mutfak Müzesi’nde Gaziantep’in geleneksel mutfak kültürünün, Gaziantep Savunması Kahramanlık Panoraması Müzesi’nde Antep halkı tarafından gösterilen mücadele ve kahramanlığın, Bayazhan Gaziantep Kent Müzesinde ise Gaziantep’in yöresel el sanatlarının yanı sıra Antep işi çeyiz ve baklavacılık yapımının anlatıldığı” vurgulandı.

2009 yılının Mayıs ayında hizmete giren müzeleri bugüne kadar yerli yabancı 352 Bin kişinin ziyaret ettiğini belirten yetkililer Büyükşehir Belediyesi Müzelerinin 10 Mayıs 2010 Pazartesinden itibaren ücretli olacağını bildirdiler.

Müzelerin herkes tarafından rahatlıkla ziyaret edilebilmesi için ücretleri düşük tuttuklarını söyleyen müze yetkilileri, öğrencilerden 50 Kuruş, diğer ziyaretçilerden de 1 TL ücret alınacağını belirttiler.