HIZLI ERİŞİM
08.07.2010

Büyükşehir Belediyesi 1 Milyon Çiçek Dikti

Kışın ve baharın başladığı aylarda gerçekleştirilen dikim çalışmalarında Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ekipler, Kasım 2009 tarihinden bugüne kadar 1 Milyon 100 Bin kök ağaç türünü ve mevsimlik çiçeği toprakla buluşturdu.

Fen İşleri Bitki Üretim Şube Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada;‘Gaziantep’in havası, suyu, ulaşım olanakları, çağdaş yaşam mekanları ve yeşil alanlarıylaörnek bir kent haline gelmesi ve estetik bir görünüme kavuşturulması içinE-90 Karayolu, Aktoprak Mevkii Duble Yolu, Hava Alanı yolu, Gazikent Bölgesi, Karataş Bölgesi, Gatem Bölgesi, şehir içi kaldırımlar, okullar ve şehir içi refüjler başta olmak üzere şehrin bir çok yerine 17.800 adet ağaç türü fidan, 29.500 adet çalı türü süs bitkisi, 26.700 adet Meiland türü gül, 21.720 adet sarmaşık olmak üzere toplam 95.720 adet bitki dikildiği’ bildirildi.

Büyükşehir Belediyesi Bitki Üretim Şube Müdürlüğü yetkilileri, ‘Kasım 2009 – Temmuz 2010 tarihlerini kapsayan 10 aylık süreçte 500 Bin adet yazlık Adalya, Kadife, İpek Çiçeği, Vapur Dumanı, Alternetera, Alisyum, Düğme Çiçeği, Mine, Sardunya, Karanfil, Cezayir Menekşesi, Gazanya, 500 Bin adet kışlık Hercai Menekşe olmak üzere toplam 1 Milyon mevsimlik çiçek diktiklerini, Gaziantep’i yeşile büründürme çalışmalarına devam edeceklerini’ sözlerine eklediler.

Dikimi yapılan ve yapılacak olan mevsimlik çiçeklerin Gaziantep’in iklim şartlarına adaptasyon sıkıntısı çekmeyecek tür ve çeşitlerden seçtiklerini vurgulayan Bitki Üretim Şube Müdürlüğü yetkilileri, yaptıkları çalışmalarla şehrin görünümünü değiştireceklerini belirttiler. a