HIZLI ERİŞİM
23.06.2010

Brezilya Ankara Büyükelçisinden Başkan Güzelbey’e Ziyaret

Ziyarette GÜNSİAF Başkanı Cahit Erbalcı, GAPGİAD Yönetim Kurulu Başkanı M.Ali Mutafoğlu ve Yönetim Kurulu Üyeleri yer aldılar.

Büyükşehir Belediyesi anı defterini imzalayan Brezilya Ankara Büyükelçisi Marcelo Jardim, GAPGİAD’ın davetlisi olarak Gaziantep’e geldiğini, bunun Gaziantep’e yaptığı ilk ziyaret olduğunu söyledi. Uluslararası Irak Fuarında kurulan Brezilya Standını da ziyaret edeceğini belirten Jardim, Gaziantep’te bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Jardim, Son zamanlarda Türkiye ile Brezilya arasında yaşanan ilişkilere değinerek; İki ülkenin diyalog açısından altın çağını yaşadığını, bununla yetinmeyeceklerini, bu rüzgârdan yararlanarak ilişkileri daha yüksek rakamlara ve seviyelere çıkarmayı istediklerini” söyledi.

Marcelo Jardim, “Somut İlişkileri geliştirmek için birbirimizi iyi tanımamız lazım. Gaziantep bir sanayi, turizm ve ziraat kentidir. Turizm için de iş adamlarının gelmesi ve yatırımlar yapması gerekiyor” dedi.

Gaziantep’in modern ve tarihi yüzünü yaptığı sunumla anlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, “Medeniyetler beşiği ülkemizin her köşesi ayrı bir doğal güzelliğe ve tarihi zenginliğe sahiptir” dedi.

‘İki ülke arasında tesis edilen ortak ilişkilerin geliştirilerek devam ettirilmesinin önemini vurgulayan Başkan Güzelbey, “Bu ilişkileri geliştirmek ve sağlamlaştırmak için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Güney Afrika’da devam eden Dünya Kupası maçlarını değerlendiren Güzelbey ve Jardim Türk takımlarında top koşturan Brezilyalı futbolcuları konuştular. Jardim Gaziantepsporda oynayan Brezilyalı futbolcuları izlediğini, futbolcuları başarılı bulduğunu söyledi.

Başkan Güzelbey günün anısına Brezilya Ankara Büyükelçisi Marcelo Jardim’e Gaziantep’in sembolleri olan Kalesi, Baklavası ve Fıstığının yer aldığı bir plaket takdim etti.