HIZLI ERİŞİM
01.06.2010

Binlerce Kilometre Ötede Benzer İki Kültür

Prof. Dr. Minako Mizuno Yamanlar ve Dr. Miyuki Aoki Girarrdelli’nin konuşmacı olarak katıldıkları konferansta, “Birbirlerine binlerce kilometre uzak iki ülke arasındaki benzerlikler ve bu benzerliğin nedenleri” ele alındı.

Konferansa Gaziantep Vali Yardımcısı Mustafa Taşdöğen, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, Genel Sekreter İ.Fuat Özçörekçi, Genel Sekreter Yardımcıları, Daire Başkanları, Meclis Üyeleri ve çok sayıda konuk katıldı.

Prof. Dr. Minako Mizuno Yamanlar yaptığı sunum öncesinde, 2010 Yılının Türkiye’de Japon Yılı olarak kutlandığını, Gaziantep ayağında bu etkinliğe ev sahipliği yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey’e misafirperverliği ve destekleri için teşekkür etti.

“Gaziantep’te yapılan bu etkinliğin iki ülke arasındaki bağların güçlendirilmesinde etkin bir rol oynayacağını” belirtten Yamanlar, “Osmanlı ve Japon sanatları arasında çok fazla benzerlikler var. Türkiye ve Japonya arasındaki kültürel unsurlar arasında bu benzerliği yakından görmek mümkün” dedi.

Japonların ve Türklerin, Çin kültüründen etkilendiklerini belirten Prof. Dr. Minako Mizuno Yamanlar, Japonya’nın bu etkileşimden aldığı payın daha fazla olduğunu” vurguladı.

1873 yılında Türkiye ile Japonya arasında temasların başladığını ifade eden Yamanlar, bu etkileşimlerin resim ve hat sanatında da benzerliklerin doğmasına sebep olduğunu, Türk ve Japon sanatçılarının fikir olarak sanatlarını aynı çizgide icraa ettiklerini” söyledi.

Dr. Miyuki Aoki Girarrdelli Osmanlı Japon sanatı arasındaki benzerlikleri resim ve fotoğraflarla anlattı. Çok uluslu bir imparatorluk olan Osmanlıdaki halkın Japon sanatçılar tarafından resmedilerek diğer milletlerin duruş, görünüş ve benzeri kıstaslarla karşılaştırıldığını” söyledi.

Yine Japon sanatçılar tarafından Osmanlı mimarisinin incelendiğini anlatan Girarrdelli, Matsuri 2010 etkinliklerinin Gaziantep’ten sonra Bursa’da da gerçekleştirileceğini dile getirdi.

Konferansın sonunda Gaziantep Vali Yardımcısı Mustafa Taşdöğen, “Bu etkinliklerin Türk Japon dostluğunun bir başlangıcı olacağına inanıyorum” dedi.

Gaziantep Vali Yardımcısı Mustafa Taşdöğen ve Genel Sekreter İ.Fuat Özçörekçi, Prof. Dr. Minako Mizuno Yamanlar ve Dr. Miyuki Aoki Girarrdelli’ye çiçek takdim ederek teşekkür ettiler.