HIZLI ERİŞİM
24.07.2010

Başkan Güzelbey’den Basına ‘Birlik Olun’ Çağrısı

Gaziantep Ticaret Odası Toplantı Salonu’nda düzenlenen programa Gaziantep Vali Vekili Mehmet Okur, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, GTO Başkanı Mehmet Aslan, protokol üyeleri, basın kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Güney İlleri Gazeteciler Derneği Başkanı Ali Atalar, “Çağdaş toplumlarda bilgi edinmenin en önemli aracı basındır. Basının olmadığı özgür, çağdaş ve demokratik bir toplumdan söz edilemez. Hiçbir meslek yoktur ki çalışma koşulları bu kadar ağır olmasın. Burada toplanmamızın asıl nedeni bizi yetiştiren, bize ağabeylik yapan büyüklerimize emeklerinden dolayı onur belgesi vermektir” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, “Türk Basınında Sansürün Kaldırılışının 102.Yıl Dönümü münasebetiyle Güney İlleri Gazeteciler Derneğinin düzenlediği bu organizasyonda sizlerle olmaktan son derece mutluyum. Son derece meşakkatli ve zor bir görev üstlenen basın mensubu arkadaşlarımızdan 25 Yıl ve üzeri bu görevi yerine getirenler için böyle bir programın düzenlenmesi son derece anlamlıdır” dedi.

Güzelbey, “Gündelik yaşamımızda takip ettiğimiz haberlerin her satırında, her fotoğrafında basın mensubu arkadaşlarımızın yaşadıkları zorlukları görmekteyiz. Bu haberleri ne kadar zor koşullarda ve zaman zaman hayatlarını tehlikeye atarak bizlere ulaştırdıkları malumunuzdur. Bu parayla pulla olacak bir iş değil, bu iş meslek sevgisi, yürek gücüyle olacak bir çalışmanın ürünüdür” diye konuştu.

Gaziantep’te birçok gazeteciler cemiyeti olduğunu, hepsinin de ortak çabasının mesleklerini daha iyi ifa etmek, meslek mensuplarının daha iyi koşullarda yaşamlarını sürdürmek ve daha iyi habercilik yapmak olduğunu vurgulayan Başkan Güzelbey, “Bir olun, birlik olun, güç olun. Bölünmeyin, parçalanmayın, bir tane gazeteciler cemiyeti olun, bu sayede güç olursunuz.

Eğer tek çatı altında toplanırsanız siz güçlü olursunuz, isteklerinizi daha kolay yerine getirirsiniz. Özellikle mensuplarınız bu işten daha fazla fayda görür. 25 Yılını dolduran ya da doldurmayan tüm arkadaşlarımızın basın bayramını kutluyorum” dedi.

Programa katılan protokol üyeleri, basın mensuplarının Basın Bayramını kutlayarak meslekte 25 yılı ve üstünü dolduran gazetecilere çeşitli hediyeler sundular.