HIZLI ERİŞİM
30.05.2011

Başkan Güzelbey, Kazakistanın Bağımsızlığını İlk Tanıyan Ülke Türkiye’dir

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, “Kazakistan’ın bağımsızlığını ilk tanıyan ülke Türkiye’dir. Buda Türkiye- Kazak dostluğuna verilen önemin bir göstergesidir. Kazakistan Büyükelçisi ekselans Canseyit Tüymebayev bugün belediyemizi ziyaret ettiler. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz. Ekselans Canseyit Tüymebayev iyi bir Türk dostudur. Sayın Cumhurbaşkanımızın özel misafiri olarak Gaziantep’te kendilerini ağırlıyoruz. Ziyaretlerinden dolayı kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.

 

Gösterilen ilgi ve misafirperverlikten dolayı Başkan Güzelbey’e teşekkür eden Kazakistan’nın Ankara Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev, Başkan Güzelbey’e Kazakistanı anlatan Türkçe bir kitap hediye etti. Tüymebayev, Başkan Güzelbey’e ayrıca orta Asya Türklerinin yaşam biçiminin vazgeçilmez unsuru olan seramikten yapılmış bir çadır biblosu sunarak ‘ Bu çadırın ortasındaki direğe bugün Türkçede kullanılan Bakan adı verilir” diye kısa bir bilgi de verdi.

 

Başkan Güzelbey’de Kazakistan’nın Ankara Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev’e,  Gaziantep’in sembolleri baklava, fıstık ve Antep Kalesinden oluşan bir plaket takdim etti. Güzelbey Büyükelçi Tüymebayev’e Gaziantep’teki değişimi anlatan kısa bir sunum yaptı.