HIZLI ERİŞİM
02.06.2010

Başkan Güzelbey, “Kafkas Kültürü İle Bir Yakınlaşmaya Varız”

Heyete Gaziantep’in coğrafi konumu, tarihi, kültürü ve vizyonu hakkında bilgiler veren Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, “Adige Çerkezleri tarihten bu yana Ortadoğu coğrafyasında yer almışlar, Suriye’ye, Ürdün’e, Lübnan’a dağılmışlar, Mısırdaki Memlukluları (Kölemen Devleti) kurmuşlardır. Dolayısıyla bu coğrafyada çok var olan Adige Müslüman Çerkezleri, Şeyh Şamil’in yenilgisinden ve Kafkasların Rus nüfusu altına girmelerinden sonra büyük kısmı Türkiye’ye kaçmışlardır” dedi.

“Türkiye’nin çeşitli yerlerine yerleşen Çerkezler, merkezi konumu, zengin eşrafının varlığı itibariyle Gaziantep, çevre illerdeki Çerkezlerden gelin alma yolu ile Çerkezlerle tanışmıştır” diyen Güzelbey, “ Gaziantep’in Çerkezlerle olan yakınlığının diğer bir sebebi de, Antep Savunması sırasında Kahraman Mücahitlerimizi ve direnişi 1yıl idare eden komutanın Adigeli bir Çerkez olan Şefik Özdemir Bey olmasıdır” diye konuştu.

Başkan Güzelbey, “Dünyada İrlandalıların ünlü gruplarından sonra, Adige Cumhuriyetinin dünyaca ünlü Kafkas Oyunları Ekibi’ni getirtme arzumuzu yetkilerle paylaştığımızda, şehrin yöneticileri bu kültürel faaliyetle başlayan şehirlerarası bir yakınlaşma olur mu düşüncesi ile gelmek istediler. Biz de kendilerini davet ettik. Öte yandan Ortadoğu Coğrafyasında ve dünyada, komşularımızla olan ilişkilerimiz ve kardeş şehir politikalarımız doğrultusunda Kafkas Kültürü ile olan bir yakınlaşmaya da geçmişten kaynaklanan ilişkiler ve yakınlıktan dolayı hayır demedik”

“Dünyanın her yerinden Kardeş Şehirler edinerek şehrimizin değerlerinin bütün dünyada tanınmasına gayret edeceğiz” dedi.

Adige Cumhuriyeti Başkenti Maykop'un Belediye Başkanı Michael Çerniçenko ise konuşmasında, Maykop şehrinin sosyo-kültürel yapısının yanı sıra sanayi ve ticari potansiyeli ile ilgili bilgiler verdi.


Çerniçenko, ''Gaziantep'te olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Buraya gelmeden önce Gaziantep hakkında küçükte olsa bir bilgimiz vardı. Ama buraya gelip, kendi gözlerimizle bazı şeylere tanık olduk. Yapılacak görüşmelerin ardından birçok noktada iş birliği olanağına kavuşacağımızdan eminim'' diye konuştu.