HIZLI ERİŞİM
18.05.2010

Başkan Güzelbey, “Gençlerin Yarınların Sorumluluğunu Üstlenmeleri Şart”

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınlayan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, 'Büyük zorluklar ve sıkıntılar içerisinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti'ni çağdaş medeniyetler seviyesine çıkarmak ve bizden sonraki nesillere teslim etmenin en büyük görevimiz olduğunun bilincindeyiz” dedi.

“Tarihini bilen, özüne sahip çıkan ve bunu nesilden nesle aktarmayı başaran milletlerin tarihin sonuna kadar var olmayı başaran milletler olduğunu, tarihin dönüm noktalarından biri olan 19 Mayıs 1919'un 91. yıl dönümüne ulaşmanın coşku ve heyecanını taşıdıklarını” ifade eden Başkan Güzelbey;

'Asırlarca tarih sayfalarını zaferleriyle kaplayan Türk ulusu makûs talihi karşısında çaresiz kaldığı bir dönemde, damarlarındaki inanılmaz bağımsızlık duygusuyla kadın-erkek genç-yaşlı demeden bütün varlığıyla düşmanı yerle bir etmiş ve Türk'ün hiçbir zaman tarih sayfaları önünde yenik düşmeyeceğini bütün dünyaya göstermiştir' dedi.

Başkan Güzelbey, 'Ulu Önder, Türk gençliğine olan güveni kurduğu Cumhuriyeti gençlere emanet ederek göstermiş; gençliğin, milletlerin gücü ve yarınları olduğunu vurgulamıştır. Bu sebepledir ki 19 Mayıs 1919 ulusal kurtuluş mücadelesinin ilk kıvılcımı olan Anadolu'ya çıkış gününü çok inandığı ve güvendiği Türk gençliğine bayram olarak armağan etmiştir. Gençlerimizin de yarınların sorumluluğunu üstlenebilecek ve karşılarına çıkabilecek her sorunun üstesinden gelebilecek ölçüde nitelikli, bilgili ve ideal sahibi insanlar olarak yetişmeleri şart” diye konuştu.

Güzelbey, 'Vatanımızın bölünmez bütünlüğü, mukaddes vatan toprağının kurtuluşu yolunda gerçekleştirilen mücadelenin kıvılcımının çakıldığı bu anlamlı günün yıl dönümünde, Türk Milletinin, hemşerilerimizin ve gençlerimizin bayramını kutluyor, gazilerimizi, şehitlerimizi şükran ve rahmetle anıyorum' dedi.