HIZLI ERİŞİM
19.11.2011

Başkan Güzelbey; Gaziantep Sevdalısıyım

Tuğcan Otel'de düzenlenen programa, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, Gaziantep Üniversitesi Rektör Vekili Mehmet Koru, Prof. Dr. Meral Özmen, Prof. Dr. Kutluhan Yılmaz ile çok sayıda davetli katıldı. Katılımcılara Gaziantep hakkında bilgi veren Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, kentin 5 bin 600 yıllık geçmişi olan dünyanın en eski yerleşim yerlerinden birisi olduğunu söyledi.

 

Başkan Güzelbey, belediye başkanlığı görevine geldikleri günden beri kentte birçok başarılı projeye imza tattıklarını belirterek, "Karkamış mayınlı arazidir. İyi ki mayınlı araziymiş talan edilmemiş. Mayınlı arazi olmasaydı bugün Karkamış diye bir şey kalmazdı. Yesemek ve Rumkale gibi tarihi güzellikleri olan yerler var. Rumkale kayadan oyulma bir kale ve birçok medeniyeti barındırmış bir mekandır. Zeugma Mozaik Müzesi'ni artık herkes biliyor" dedi.

 

Gelecek nesil için çalıştıklarını dile getiren Başkan Güzelbey, "Gaziantep sevdalısıyım. Hizmetleri yaparken vatandaşlarımızın huzuru ve mutluluğunu göz önünde bulundurarak yapıyoruz. Kentte gezip görülecek fazla bir yer yoktu. Kalenin etrafı kötü bir görünüme sahipti. Kalenin etrafında bırakın dolaşmayı önünden bile geçemezdiniz. Çünkü orasını beliciler ve tinerciler mesken tutmuştu. Bugün kalenin etrafında rahatça gezip dolaşabilirsiniz. Avrupa Birliği'nden sağladığımız paralarla kale çevresinde restorasyonlar yaptık. Bölgeyi yepyeni bir görünüme kavuşturduk. Kente birçok yeni müze kazandırdık. Gaziantep'te bin civarında tarihi eseri restore ettik" diye konuştu.

 

Gaziantep Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Koruk da üniversitenin çalışmaları hakkında katılımcılara bilgi verdi. Yapılan konuşmaların ardından Hacettepe Üniversitesi Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı'ndan emekli olan Prof. Dr. Sabiha Aysun'a protokol üyeleri tarafından plaket verildi.