HIZLI ERİŞİM
12.06.2010

Basın Mensupları, Engelli Basketbol Takımı İle Potada Mücadele Etti

Şehitkâmil Belediyesi kapalı spor salonunda düzenlenen dostluk maçına, Türkiye Sakatlar Derneği Gaziantep Şube Başkanı Hulusi Kalender, engelli vatandaşlar ve basın mensupları katıldılar.

Basının, engelli vatandaşların sorunuyla yakından ilgilendiğini belirten Türkiye Sakatlar Derneği Gaziantep Şube Başkanı Hulusi Kalender, "Sağ olsunlar basın mensubu arkadaşlar her türlü sevincimizi, sıkıntımızı kamuoyuna duyuruyorlar” dedi.

Gazetecilerin bu maçı oynamakla çok anlamlı bir organizasyonu gerçekleştiklerini belirten Kalender, "Bu belki de Türkiye'de ilk kez yapılan bir organizasyondur. Bu birilerine bir mesajdır. Engelli vatandaşlarla her türlü organizasyonun yapılacağını gösteriyorlar. Bu organizasyonda emeği geçen başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Asım Güzelbey, kulüp yöneticilerine ve herkese çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Maç öncesi objektiflere poz veren takım oyuncuları, daha sonra maç hakkında basın mensuplarına açıklamalarda bulundular.


Gaziantep Güneş Gazetesinde gazetecilik yapan, aynı zamanda da, Büyükşehir Belediyesi Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı'nın oyuncusu olan Ramazan Taşkın açıklamasında, Gazetecilerin tekerlekli sandalyede oturarak basket atmanın zorluğunu görmek adına böyle bir organizasyona imza attıklarını söyledi.


Taşkın, "Güzel bir dostluk maçı olacak. Bu maçın kazanını veya kaybedeni olmayacak. Buradaki amaç engelli arkadaşlarla basın mensuplarının kaynaşmasıdır" ifadelerini kullandı.


Zafer Gazetesi Muhabiri Okan Çelik de konuşmasında, ilk kez tekerlekli sandalyeye oturduğunu, bunun zorluğunu yaşadığını belirterek, "Çok anlamlı bir iş yaptığımızı düşünüyorum. Yıllardır, Tekerlekli Basketbol Takımının maçlarını izliyoruz. Tribünden bu iş çok kolay geliyordu. Şuan sahaya indik ve çok zor bir iş yaptıklarını anladık. Engellilerin her işi yapacağını ancak sağlamların her işi yapamayacağını gördük. Buradan engelli kardeşlerimizin sesini duyurmak adına çok güzel maç olacağını düşünüyorum. Hem tekerlekli sandalyeyi kullanıp hem de basket atmak çok zor bu yüzden kendilerini tebrik ediyorum" dedi.

Büyükşehir Belediyesi Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı'nın 61-49 üstünlüğü biten maçın sonunda yorulan sporculara baklava yollayan Başkan Güzelbey, “Bu etkinlikte, engelli arkadaşlarımızın bizlerin yaptığımız her işi rahatlıkla yaptıklarını gördük. Buna karşılık basın mensubu arkadaşlarımızın zorlandıkları bu müsabakada onların yaşadıklarını anlamamız ve empati kurmamızı sağlaması açısından son derece önemlidir” dedi.