HIZLI ERİŞİM
01.09.2022

BAKAN KARAİSMAİLOĞLU GAZİRAY TEST SÜRÜŞÜNE KATILDI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yapımında sona gelinen Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmet verecek GAZİRAY Banliyö Hattı’nın 8 kilometrelik test sürüşüne katıldı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) iş birliğinde yürütülen, Gaziantep Küçük Sanayi Sitesi (KÜSGET) ile organize sanayi bölgelerini birbirine bağlayan 16 duraklı GAZİRAY Banliyö Hattı’nın test sürüşü öncesi Bakan Karaismailoğlu, Gaziantep Valisi Davut Gül ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, çalışmaların yürütüldüğü şantiye alanında bilgilendirme toplantısına katıldı.

Bilgilendirme sonrası 5 kilometrelik bölümünün yer altından geçtiği 25 kilometre uzunluğundaki GAZİRAY hattının test sürüşü için Beylerbeyi Durağı’na geçen protokol, Adliye Durağı’na kadar 4.5 kilometrelik yolun sürüşünü başarıyla tamamladı. Adliye Durağı’nda bir süre incelemelerde bulunan protokol, test sürüşünü sürdürerek 3.5 kilometrelik yolu kat edip Gar Durağı’na geldi.

Gar Durağı’nda yapılan son çalışmalar hakkında bilgi alan Bakan Adil Karaismailoğlu ve protokol, GAZİRAY’da son durum ve test sürüşü hakkında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

KARAİSMAİLOĞLU: GAZİRAY PROJESİ, ÖNEMLİ KENT İÇİ RAYLI SİSTEM PROJELERİMİZDEN BİRİ OLACAK

Açıklamasında Gaziantep’i “Dünyanın Gözbebeği Şehri" nitelendiren Bakan Adil Karaismailoğlu, test sürüşünün başarıyla geçtiğini belirterek şunları söyledi:

“Güzergah üzerinde, duraklarda ve şu anda sizlerle birlikte olduğumuz Gaziantep Garı’ndaki çalışmaları da yerinde inceledik. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi iş birliği ile bakanlığımız tarafından yapımına başlanan GAZİRAY Projesi önemli kent içi raylı sistem projelerimizden biri olacak. Özellikle büyük şehirlerimizde artan nüfusa ve araç sayısına paralel olarak yaşanan trafik sorununu ortadan kaldırmanın en önemli yolu raylı sistemleri yaygınlaştırmaktan geçiyor. İstanbul’da Marmaray, İzmir’de İZBAN ve Ankara’da BAŞKENTRAY gibi dev projelerin ardından önümüzdeki günlerde Gazianteplilere de GAZİRAY’ı kazandıracak olmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşıyoruz. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak, ülkemizin refahı, çocuklarımızın geleceği için çalışıp, fikir ve proje ürettiğimiz için çok mutluyuz. Proje varsa, refah, gelecek iş, aş, ticaret, ekonomik büyüme, çocuklarımızın geleceği için umudumuz, heyecanımız var.”

YAKLAŞIK 5 MİLYAR LİRALIK DEV BİR YATIRIM

Bakan Karaismailoğlu, GAZİRAY’ın örnek gösterilen projelerden birisi olduğuna vurgu yaparak, proje hakkında şu bilgileri verdi:

“GAZİRAY projesi, kent içi raylı sistem ağının geliştirilmesi kapsamında TCDD Genel Müdürlüğümüz ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi iş birliği ile geliştirildi. Yaklaşık 5 milyar lira gibi dev bir yatırım ile Gaziantep kent merkezi ile iki sanayi bölgesini birbirine bağlayarak şehir içi trafiğine nefes aldıracağız. Proje kapsamında 25,5 kilometre güzergahta 2 adet hızlı tren hattı ve 2 adet banliyö hattı olmak üzere 4 hatlı elektrikli ve sinyalli demiryolu hattı yaptık. 16 adet istasyon, toplam uzunluğu 5,5 kilometre olan 2 adet aç-kapa tünel, 1 adet köprü, 12 adet alt/üst geçit ve 26 adet menfez inşa ettik. Ayrıca, GAZİRAY’da kullanılacak elektrikli tren setleri de ülkemiz raylı sistemler sektörünün en büyük temsilcisi TÜRASAŞ tarafından üretiliyor. GAZİRA’da kullanılacak araçlarımızın yerli ve milli olması da ayrı bir sevinç ve gurur vesiledir. Projemizdeki test sürüşlerine devam ediyoruz ve sertifikasyon sürecinin son aşamasındayız. Çok başarılı bir test sürüşü gerçekleştirdik. Bugün, Gaziantep’ten hattımızın açılışında buluşmak üzere ayrılacağız ve kısa süre sonra Gaziantep’e geldiğimizde GAZİRAY’ı hizmete vermeye geleceğiz.”

GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR, MİLLETE HİZMET ANLAYIŞINI YAKALAMIŞ BİR BELEDİYECİLİK ANLAYIŞIYLA YÖNETİLİYOR

Son 20 yılda bakanlık olarak 20 milyar TL’nin üstünde Gaziantep’e yatırım yapıldığını söyleyen Bakan Karaismailoğlu, İstanbul’dan başlayan hızlı tren ağının Gaziantep’e gelmesi için çalışmaların sürdüğünü aktardı, yeni havalimanı terminal binasını hatırlattı.

Konuşmasının son bölümünde belediyecilikte kat edilen ilerlemelerden ve halkın isteklerinin ön planda tutulduğunun altını çizen Karaismailoğlu konuşmasını şöyle tamamladı:

“Unutmayın ki, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’da belediyecilikten gelen, bu işi çok iyi bilen ve belediyeciliğe çok önem veren bir Cumhurbaşkanı. Türkiye belediyecilik konusunda onun liderliğinde önemli mesafeler kat etti. Bugün de Gaziantep de olduğu gibi belediyeciliğin, millete hizmetin ne olduğunun en güzel örnekleri verilmeye devam ediyor. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi bu ufka sahip, bu başarıyı yakalamış bir belediyecilik anlayışıyla yönetiliyor. GAZİRAY projesi de bu anlayışın en önemli ve güzel örneklerinden biri. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve Gaziantep Büyükşehir belediyesi iş birliği ile vatandaşa hizmet için hayata geçirilen gerçek bir iş birliği. atalarımızın ‘insanı yaşat ki devlet yaşasın’ anlayışının gerçek bir tezahürü. Bu düstur AK Parti’nin, AK Parti hükümetlerinin ve AK Parti belediyelerinin her daim yol göstericisi oldu ve bundan sonrada olmaya devam edecek. Gaziantep’in gelişmesi ve büyümesi adına akılcı ve milletimizin ihtiyaçlarına cevap veren tüm projelere destek vermeye devam edeceğimizi belirtmek istiyor, GAZİRAY’ın şimdiden başta Gaziantepliler olmak üzere tüm milletimiz adına hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.”

ŞAHİN: BUGÜN İHRACATTA DÜNYANIN SAYILI ŞEHİRLERİNDEN BİRİYSEK, BU YATIRIMLAR SAYESİNDE

Başkan Fatma Şahin ise verdiği desteklerden dolayı Ulaştırma Bakanlığı’na ve Bakan Karaismailoğlu’na teşekkür ederek şunları ifade etti:

“Bir medeniyet şehrinin altyapısında hafif raylıya geçtiysen, iklim dostu, çevre dostu ulaşımın altyapısını oluşturduysan o kadar başarılısındır. Biz OECD ülkelerinin şampiyon şehriyiz. Biz EBRD’nin yeşil şehriyiz. Bugün bakanımın ve ekibinin çalışmasıyla, verdiği desteklerle de bir medeniyet şehrinde çevre dostu, iklim dostu ulaşım nasıl olur, güvenli, konforlu, sağlıklı nasıl ulaşım sağlanır bunu gördük. Bunun örneğini gerçekleştirmek için buradayız. Bu hat o kadar önemli ki, organize sanayi bölgelerimizde 250 bin çalışanımız, yüzlerce mühendisimiz, onlarca iş insanımız var. Küçük sanayide de aynı şekilde, ustamız, kalfamız, çıraklarımız. Tam bir üretim üssüyüz biz. Bugün ihracatta dünyanın sayılı şehirlerinden biriysek, bu yatırımlar sayesinde.”

ŞEHİR NASIL PLANLANIR, NASIL HAYATA GEÇİRİLİR BUNU GÖRMEK İSTEYEN GAZİANTEP’E GELSİN

Konuşmasının son bölümünde şehrin artık sınıf atladığını aktaran Şahin, konuşmasını şu ifadeyle tamamladı:

“Hızlı trenin gerçekten hızlı treni hak ettiği noktaya geldi. 5 km’de yer altına indik. Oteller ve hastaneler bölgesine aslında şehre metro getirdik. 5 km’lik yer altı demek, şehre metro gelmesi demek yerin üstünde de 50 bin metrekare yeşil alan var. Hem beraberinde şehre yeşil alan kazandırdık, çocuk dostu, genç dostu, aile dostu bir şehir nasıl olur. Şehir nasıl planlanır, nasıl hayata geçirilir bunu görmek isteyen lütfen Gaziantep’e gelsin. Şimdi Gaziantep’e gelme zamanı diyorum.”