HIZLI ERİŞİM
23.12.2011

ANTEP’Lİ OLMANIN GURURUNU YAŞIYORUZ

Başkan Güzelbey mesajında, ‘Verdiği zorlu mücadelelerden alnının akıyla çıkan Türk Milletinin tarihi, gurur veren eşsiz zaferlerle doludur.  Şüphesiz ki Antep halkının düşman işgali altında gösterdiği direniş ve teslim olmamaktaki kararlılığı da Türk tarihinin altın sayfalarından birini oluşturmaktadır. Bu nedenledir ki, Antep daha Birinci Meclis tarafından Gazilik unvanıyla onurlandırılan tek kent olmuştur” dedi.

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, “Uygarlıkların beşiği, sanayileşmenin ve kalkınmanın önderi olan Gaziantep'in, Milli Mücadele döneminde tam 11 ay aç, susuz ve başlarına yağan mermilere karşın yaptığı destansı bağımsızlık savaşı ile tüm dünyaya örnek olmuştur.  Milli Mücadelede mutlak zafere ulaşılacağı inancını, bütün Türklere Antep müdafaasının takip ettiği seyir ilham etmiştir” diye konuştu.

 

‘Büyükşehir Belediyesi olarak Gaziantep'in vizyonunu genişletmek, atalarımızın bağımsızlık yolunda yürüttüğü mücadeleyi güçlü ve başarılı bir kent oluşturarak sürdürmek sorumluluğu ve amacıyla kentin değer ve sembollerine sahip çıktık’ diyen Güzelbey, “Atalarımızın el birliği ile kurtarıp koruduğu ve bizlere miras bıraktığı güzel kentimizin kültürel ve tarihi değerleri bir bir elden geçirilerek gün yüzüne çıkarıldı ve çıkarılmaya devam ediyor. Gaziantep yeni yüzüyle, geçmişine sahip çıkarak geleceğe hazırlanıyor. Hepinizin bildiği gibi Gaziantep'i, Gaziantep yapan tarihinin ve tarihe mal olmuş kişiliklerin yanında, kente kültürel yönden kimlik kazandıran önemli değerler ve semboller vardır.  Kenti kurtarmak ve korumak kadar bu değer ve sembolleri de korumak önemlidir. Çünkü Gaziantep bu değerler ve simgelerle güçlü bir kent kimliği oluşturmuş, bu değerler ve sembollerle vizyon sahibi bir şehir olabilmiştir” dedi.

 

Gazianteplilerin şehri ile ilgili ayrı bir şevkleri, bağlılıkları ve aşkları vardır. Türkiye’nin neresinde olurlarsa olsunlar sahip oldukları Anteplilik Ruhunu yaşatmasını bilmektedirler. Kurtuluş Savaşında Şanlı Antep Savunması da gücünü bu ruhtan almıştır’ diyen Güzelbey, ‘Bize bıraktıkları miras olan vatan sevgisini, 'Antepli' olmanın gururunu, Gaziantep var oldukça onurla sürdüreceğiz. Ne mutlu böyle bir ecdadın torunları olan bizlere... Atalarımızın ruhu şad olsun... Hepimizin Kurtuluş Bayramı Kutlu olsun!..’ifadesine yer verdi.