HIZLI ERİŞİM
26.06.2010

Alo Doğum’dan 5 Bin 425 Anne Adayı Yararlandı

Proje kapsamında, özellikle ekonomik düzeyi düşük anne adayları evinden alınarak istedikleri hastaneye ücretsiz götürülüyor, evlerine bırakılıyor. Serviste, 7 gün 24 saat 3 ebe ve 3 şoför ile merkez görevlisi vardiyalı olarak hizmet veriyor. ''225 86 86'' numaralı telefon ile 5 bin 425 anne adayına hizmet verildi.

Servisi aramakta geciktiği ifade edilen 28 anne adayı evde, 9'u ise ambulansta doğum yaptı. Servise şimdiye kadar 75 asılsız ihbarda bulunuldu.

SİRENİ BEN ÇALAYIM

Servis çalışanları, eşlerini hastaneye götürmek için ambulans talep eden baba adaylarının ilginç istekleriyle de karşılaşıyorlar. İstekler arasında, ''ambulansın sirenini çalma'', ''2 aylık hamile eşi için ambulans çağırma'' ve ''ambulansın gelip gelmeyeceğini kontrol etme'' istekleri dikkat çekiyor.

Ekipler, telefon üzerine gittikleri evlerde çok çocuklu ailelere de aile planlaması konusunda bilgi veriyor.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sağlığın belediye olarak öncelikli konuları arasında olduğunu söyledi.

Belediyeye bağlı 4 sağlık ocağı, tıp merkezi ve hastane bulunduğunu ve Gazianteplilere hizmet verdiklerini ifade eden Güzelbey, “Ayrıca, anne adaylarına verdiğimiz ücretsiz ''Alo Doğum Servisi'' hizmetinden bugüne kadar binlerce annemiz faydalandı. Alo Doğum Servisi 7 gün 24 saat anne adaylarına hizmet veriyor. Vatandaşlarımızın sağlık alanındaki ihtiyaçlarına da cevap vermek için çalışıyoruz. Servisimiz panelvan tipi 2008 model tam donanımlı ambulansla hizmet sunuyor” diye konuştu.