HIZLI ERİŞİM
02.06.2011

Almanya Gaziantep Dernekleri Federasyona Gidiyor

Almanya’nın Duisburg Şehri Gaziantepliler Kültür Dayanışma Dernek Başkanı Sıtkı Palabıyık, düzenledikleri gecede Türkiye’den Almanya’ya Göçün 50.Yılını değerlendirdi.

 

Sıtkı Palabıyık yaptığı açıklamada, “Türkiye’den Almanya’ya Göçün 50.Yılında biz de varız” dedi.

 

Duisburg Şehri Gaziantepliler Kültür Dayanışma Derneğinde düzenlenen programa Gaziantepliler Kültür Dayanışma Dernek Başkanı Sıtkı Palabıyık, Duisburg Belediye Başkanı Adolf Sauerland, Frankfurt Gaziantepliler Derneği Başkan Yardımcısı Ökkeş Toy ve dernek yöneticileri katıldılar.

 

Düzenlenen programda konuşan Palabıyık, “2002 yılında Duisburg şehrinde yaşayan hemşerilerimiz arasında dayanışmayı sağlamak, gelenek ve kültürümüzü yaşatmak amacıyla kurduğumuz Gaziantep Kültür Dayanışma Derneği birçok başarılı çalışmaya imza atmıştır. Gaziantep Büyükşehir Belediyemiz ile Duisburg Belediyesi arasında tesis edilen Kardeş Şehir ilişkileri başta olmak üzere, sosyal, kültürel ve işbirlikleri anlamında büyük mesafe kaydedilmiştir” dedi.

 

Başkan Güzelbey’in İtibarı Bizlere Güç Kattı

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey’in iki ülkenin ve iki kentin insanları arasındaki ilişkilerin gelişmesinde büyük katkıları olduğunu vurgulayan Sıtkı Palabıyık, “Türk-Alman toplumları arasında güçlü ilişkiler tesisindeki başarısı ve gayretleri Alman Hükümeti tarafından da takdirle karşılanan Başkan Güzelbey’in Alman Federal Cumhuriyeti tarafından Liyakat Nişanı ile ödüllendirilmesi başta burada yaşayan Gaziantepliler olarak bizi ve diğer Türk vatandaşlarını onurlandırmış, bizlere güç katmıştır” diye konuştu.

 

Almanya’da yaşayan Türklerin 50 yıldır emek verdikleri bu ülkede bugün her alanda söz sahibi konuma geldiklerini hatırlatan Palabıyık, “50 yıl önce işçi olarak Almanya’ya gelen Türkler, bürokrat, mühendis, doktor, avukat ve daha birçok pozisyonda ülkede söz sahibi oldular. Bu gelişmelerin burada yaşayan vatandaşların sorunlarının çözümünde etkin mekanizmalara dönüştürülmesi gerekmektedir. Bunun için Almanya’da kurulan dernek yöneticilerine de büyük görevler düşmektedir” dedi.

 

Avrupa’da Yaşayan Gazianteplilerin Sesi Olacağız

 

Dernek Başkanı Sıtkı Palabıyık, “Almanya’nın değişik kentlerinde kurulan Gaziantepliler Derneklerini bir çatı altında toplamayı amaçlıyoruz. Avrupa Gaziantepliler Derneği adı altında bu oluşumu gerçekleştirmek üzere çalışıyoruz, Avrupa’da yaşayan Gazianteplilerin sesi olacağız” diye konuştu.

 

Türklerin Almanya’da işçilik devri bittiğini ifade eden Duisburg Belediye Başkanı Adolf Sauerland, Türklerin 50 yıllık emeğine değindi. Sauerland ‘Türkler bugün burada 50 yıl öncesine nazaran her alanda daha iyi pozisyondalar. Birçok Türk kardeşimiz politikada ve iş  alanında yer alıyor. Bugün, 4. ve 5. Nesilin tamamı Alman ve Türk kültürüne sahipler. Her iki toplum için gelecek ve kardeşlik adına çok güzel şeyler olacak” dedi.

 

Yakın bir zaman içerisinde, 50. Yılın şerefine Kardeş Şehir Gaziantep’e  70 kişilik protokol ile geleceklerini söyleyen  Adolf Sauerland, ‘Duisburg’da bu yıl yapılacak Gaziantep Kültür Dayanışma Şenliğine destek sözü vererek, birlik ve beraberlik mesajlarını’ paylaştı.

 

Duisburg Şehri Gaziantepliler Kültür Dayanışma Dernek Başkanı Sıtkı Palabıyık, düzenlenen geceye katılan Belediye Başkanı Adolf Sauerland ve dernek yönetim üyelerine Gaziantep mutfağının olmazsa olmazı kebabı kendi elleri ile yaparak ikram etti.