HIZLI ERİŞİM
23.07.2010

Akçaabat Müzik ve Halk Oyunları Festivali’nde Gaziantep Rüzgârı Esti…

Türkiye’den Gaziantep, Ankara, Edirne, İstanbul gibi şehirlerden halkoyunları ekiplerinin yer aldıkları festivale, Romanya, Yakutistan Cumhuriyeti, Makedonya, İran, Azerbaycan, Bulgaristan gibi yurt dışından katılan ekipler birbirinden farklı gösterileriyle renk kattılar.

Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, ‘Düzenlendikleri bölgenin ve ülkenin kültürel unsurlarının tanıtılmasına büyük katkı sağlayan festivallerin uluslar arası boyutlarda düzenlenmesinin ülkelerin birbirine yakınlaşması, dostluk bağlarının güçlenmesi bakımından önemli olduğu’ vurgulandı.

Halk oyunlarına gönül veren gençlerin kültüre hizmet ettiklerinin belirtildiği açıklamada 'Kültür yozlaşmasının yaşandığı bir dönemde, halk oyunlarına katkı sunan gençler, geniş halk kitlelerine bu kültürü en iyi şekilde tanıtmaya çalışmaktadırlar’ denildi.

Festival boyunca gerçekleştirdikleri gösterileriyle halkın ilgisini ve beğenisini toplayan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Halkoyunları topluluğu kostümleriyle ve müzikleriyle halkın ilgi odağı oldular.

Festival sonunda düzenlenen festival galasında Akçaabat Belediye Başkanı Şefik Türkmen Halkoyunları topluluğumuza katılımlarından dolayı teşekkür edip plaket ve hediyeler verdi.