HIZLI ERİŞİM
06.07.2010

AB Bölgeler Komitesi 18 Ekim’de Gaziantep’te Toplanacak

AB-Türkiye İlişkileri, Son Gelişmeler ve Yerel Yönetimlere Etkisi, AB Sürecinde ve uluslararası işbirliğinde yerel yönetimlerin katılımının hukuki ve siyasi çerçevesi konularının ele alındığı toplantıya Türkiye Çalışma Grubu Başkanı Mr. Bernard Soulage, Bölge Konseyi Başkan Yardımcısı Rhone Alpes, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, AB nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Selim Kuneralp, AB Komisyonu Genişleme Bölümü Türkiye Masası Şefi Jean Christophe Filori, Marmara Belediyeler Birliği Uluslararası İlişkiler Direktörü Murat Daudov, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağrıcı konuşmacı olarak katıldılar.

Toplantıya Yunanistan adına katılan Tastis Kostantinos, ‘Geçen hafta Türkiye’de olduğunu, Türkiye’nin giriş süreci konusunda çok büyük ilerlemeler kaydettiğini ve kendisinin de bu sürece destek verdiğini’ söyledi. Kostantinos, ‘Bulgaristan’ın bu süreçte başarılı olması için Bulgar elçisi gibi çalıştım, aynı deneyimi Türkiye için de yapacağım’ dedi.

Alman temsilci Karl Heinz Klar ise; artık komite toplantısı yerine karma istişare komitesi oluşturulmasını istedi. Klar, ‘AB’den Kuzey Kıbrıs için Türkiye’nin daha fazla birşey beklememesi gerektiğini’ ifade etti. Komite Başkanı Bernard Soulage ise Türkiye’nin üyeliğinin diğer ülkelere benzemediğini, aday ülkeler arasında olan Makedonya ve Hırvatistan’ın işinin Türkiye’ye göre daha kolay olduğunu, Türkiye’nin nüfus, din ve tarihten gelen bazı sorunları olduğunu’ söyledi.

AB tutumunu değiştirmediği taktirde hristiyan kulübü olmaktan ileriye gidemeyecektir

Türkiye’nin AB nezdindeki Büyükelçisi Selim Kuneralp, ‘AB’nin tutumunu değiştirmediği taktirde hristiyan kulübü olmaktan ileriye gidemeyecektir. Türkiye şu anda reformlar yapıyor, referandumunda kabul edilmesi halinde anayasa daha demokratik olacaktır’ dedi.

AB projeleri konusunda deneyimlerini ve Belediye olarak karşılaştıkları zorlukları dile getiren Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey yaptığı konuşmada, ‘Özellikle küçük belediyeler bürokratik formalitelerden bıkmış durumdalar. “AB para vermemek için işleri zorlaştırıyor” imajı Türkiye’de gün geçtikçe yaygınlaşıyor, bu da AB açısından iyi bir durum yaratmamaktadır’ dedi.

‘AB sürecinde Gaziantep’teki sosyal ve kültürel gelişimi anlatan Güzelbey, ‘İlk AB Bilgi Merkezi’nin 16 Yıl once Gaziantep’te açıldığını, AB konusunda daha once hiçbir deneyimi olmayan yerel yönetimlerin başındaki seçilmişleri bugün konunun en büyük destekçisi olduklarını’ vurguladı.

Brükselde toplanan AB Bölgeler Komitesi Türkiye Çalışma Grubu toplantısında, grubun Ekim ayında düzenlenecek toplantısının Gaziantep’te yapılması kararı alındı

Son 6 yılda Gaziantep’in AB fonları ile kültürel mirasa sahip çıktığını slaytlarla anlatan Güzelbey, ‘Bundan sonraki toplantının Gaziantep’te yapılması için delegasyona davette bulundu. Oturum Başkanı Fransız Soulage, Alman ve Yunan temsilcilerin destekleri ile Ekim Ayında yapılacak toplantının Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Gaziantep’te yapılması kararı alındı.

Başkan Güzelbey, ‘Gaziantep’in 2007 yılında yapılan Avrupa Konseyi Bölgeler Komitesi toplantısından sonra ilk defa AB toplantısına ev sahipliği yapacak olması Gaziantep için bir prestijdir’ dedi.