HIZLI ERİŞİM
12.08.2010

6 Bin İtfaiyeci Bu Merkezde Eğitilecek

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Mustafa Karakuş yaptığı açıklamada, “Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İtfaiye personelinin günün koşullarına göre eğitim almaları için yurt içinde ve yurt dışında düzenlenen programları takip ediyoruz.

Bulunduğu bölge başta olmak üzere Türkiye’de, ekipman, teknoloji ve deneyim bakımından ilk sıralarda yer alan teşkilatımız çalışmalarıyla örnek olmaya devam ediyor. Yine bir ilke imza atan teşkilatımız Türkiye’de sadece 3 ilde bulunan Eğitim Merkezi’ni Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı olarak kurdu.

Bu merkezde kendi personelimize uygulamalı eğitimler vereceğiz. Ayrıca Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerindeki hizmet veren yaklaşık 6 Bin itfaiye personeline de bu merkezde söndürme ve kurtarma eğitimleri başta olmak üzere birçok konuda eğitim vermeyi planlıyoruz” dedi.

Karakuş, “Güney ve Doğu Anadolu bölgesine hitap edecek olan eğitim merkezinin ‘Eğitim Kulesi’ni tamamladık, diğer bölümlerin de proje çalışmaları devam ediyor. Eğitim Kulemiz 7 katlı bir apartman boyunda olacak. Kule çalışması ile personelin yangına nasıl, neyle müdahale edeceği ve yangın merdiveninden kaç saniyede çıkacağını tatbiki olarak göreceğiz. Merkez tamamlandığında yangın söndürme, kurtarma, ilk yardım ve diğer konularda verilen eğitim sürecini başarı ile tamamlayan meslektaşlarımıza sertifikalarını vereceğiz” diye konuştu.

İtfaiye Meslek Yüksek Okulu Kurmak İçin Gaziantep Üniversitesi İle İşbirliği İçindeyiz

İtfaiye Daire Başkanı Mustafa Karakuş, “Bu eğitim programımızın tamamlanmasının ardından 2012 yılında Gaziantep Üniversitesi ve Meslek Liseleri ile birlikte İtfaiye Meslek Yüksek Okulu kuracağız. Kuracağımız bu merkez öğrencilerimiz için de staj yeri olarak da hizmet verecektir.

Eğitimleri, personellerin bilgi ve becerilerinin devamlılığını sağlaması açısından çok önemsiyoruz. Burası bölgenin önemli eğitim merkezi olacak.

Bize vizyonel bakış açısı ile önderlik yapan Büyükşehir Belediye Başkanımıza, ilimiz başta olmak üzere, bölgemiz için büyük önem taşıyan bu merkezin kazandırılmasında verdiği desteklerden ötürü çok teşekkür ediyorum” dedi.