HIZLI ERİŞİM
10.01.2020

'İLK ADIMDAN KURULUŞA' MİLLİ MÜCADELE SERGİSİ AÇILDI

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Samsun’a çıkışının 100.yıl etkinlikleri kapsamında 10 Ocak tarihinde Gaziantep Valiliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde Samsun Valiliği tarafından düzenlenen “İlk Adımdan Kuruluşa” Milli Mücadele sergisi Gaziantep Sanat Merkezi'nde açıldı.

19 Mayıs 1919'un 100. Yılı kapsamında Genelkurmay ATASE Dairesi Başkanlığı’ndan alınan belge ve fotoğrafların yanı sıra, OMÜ Eğitim Fakültesi Resim - İş Eğitimi Bölümü, SAMFAD ve Melek Yıldız Ergül'ün tarafından yapılan eserlerden oluşan "İlk Adımdan Kuruluşa" Milli Mücadele Karma Sergisinde 63 tarihi belge ve fotoğraf yer aldı.

Yurt içi ve yurt dışında İstanbul, Samsun, Amasya, Ankara, İzmir, Gaziantep ve Fransa, Almanya, Kıbrıs, Belçika, Makedonya’da halkla buluşan sergi, Kahramanmaraş, Diyarbakır, Erzurum, Bulgaristan, Kosova Hollanda, Almanya ve Birleşik Krallık’ ta da sergi düzenlenmeye devam edecek.

Cumhurbaşkanlığı tarafından yayınlanan 22.02.2019 tarih ve 2019/4 sayılı genelge ile birlikte, İstiklal Mücadelemizin mihenk taşlarından biri olan 19 Mayıs 1919 tarihinin 100. Yıl kutlamaları başta Samsun olmak tüm Türkiye’de gençlik, spor ve kültür şöleni havasında sürdürüyor.

Tüm Samsun olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden yolda-19 Mayıs 1919'da - ilk adımın atılarak kurtuluş meşalesinin yakılmasının 100. Yılını idrak etmenin onurunu yaşamaktayız. Ülkemizin her köşesinde milli birlik ve beraberlik duyguları içinde, ayrı bir heyecan ve sevinçle kutlanan ve hala devam eden 100. yıl etkinlikleri, Cumhurbaşkanlığımızın himayelerinde gerçekleşmektedir.

Yapılacak olan tüm etkinliklerin temel amacı; gerçekleştirilen proje ve etkinliklerin, milletimizde milli mücadele ve bağımsızlık ruhunun yaşatılması ve geleceğe aktarılması. Bu etkinlikler kapsamında Samsun Valiliği 100. Yıl Koordinasyon Merkezi tarafından hazırlanan "İlk Adımdan Kuruluşa Milli Mücadele Sergisi" ile, 1919’dan 1923’e kadar Türk Devletinin Milli Mücadele tarihinin doğru, güvenilir bilgi ve belgelerle kamuoyuna anlatılması amaçlanmaktadır. Genelkurmay Askeri Tarih ve Strateji Etüt (ATASE) Dairesi Başkanlığı’ndan alınan belge ve fotoğrafların yanı sıra OMÜ Eğitim Fakültesi Resim - İş Eğitimi Bölümü, SAMFAD ve Melek Yıldız Ergül'ün 100. Yıl etkinlikleri çerçevesinde gerçekleştirdikleri sergilerden seçilen eserler sergimizin içeriğini oluşturuyor. Bağımsızlığımızın 100. Yıl ile ilgili yapılan bu çalışmaların tümü, ülkemizin 2023 hedefleri doğrultusunda yürüttüğü çalışmalara ilham kaynağı olacağı aşikardır.