HIZLI ERİŞİM
22.09.2020

DÜNYANIN EN BÜYÜK HAVACILIK, UZAY VE TEKNOLOJİ FESTİVALİ BÜYÜK BİR COŞKUYLA GAZİANTEP’TE GERÇEKLEŞTİ

‘Milli Teknoloji Hamlesi’ sloganıyla Türkiye'nin bilim ve mühendislik alanlarında yetişmiş insan kaynağının artırılmasının hedeflendiği, bu yıl 3.sü düzenlenen, dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST, kapılarını bu kez Gaziantep'te açtı.

"Milli Teknoloji Hamlesi" sloganıyla yola çıkılan, Türkiye toplumunun teknoloji üreten bir topluma dönüşmesinin amaçlandığı TEKNOFEST, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde, Gaziantep Valiliği, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye'nin önde gelen teknoloji şirketleri, kamu kurumları, medya kuruluşları ve üniversitelerinin desteğiyle Gaziantep’te gerçekleşti.

Gaziantep’te düzenlenen TEKNOFEST 2020’de, 21 farklı kategorideki Teknoloji Yarışmaları kapsamında geçen seneden farklı olarak; Biyoteknoloji İnovasyon Yarışması, Tarım Teknolojileri Yarışması, Çevre ve Enerji Teknolojileri Yarışması, Akıllı Ulaşım Yarışması, Eğitim Teknolojileri Yarışması, Helikopter Tasarım Yarışması, Jet Motor Tasarım Yarışması yer aldı.

Bu yıl Gaziantep’te gerçekleşen, dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST 2020 başvuruları rekor kırdı. Geçen yıl 17 bin olan başvuru sayısı 20 bin 197'ye ulaştı. Eklenen yeni kategoriler festivale ilgiyi daha da artırdı.

Bu yıl 84 ülkeden 20 bin 197 proje ile rekor başvuruya ulaşan TEKNOFEST’e en çok başvuru aynı zamanda bu büyük organizasyona ev sahipliği yapan 3891 takımla Gaziantep’ten gerçekleşti.

Gaziantep Gezegenevi ve Bilim Merkezi’nden Takımlara Tam Destek

Ayrıca Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı’na bağlı olarak hizmet veren Gezegenevi ve Bilim Merkezi’nin mentorluk ve malzeme konusunda desteklediği 27 takımdan 5 takım finalist olarak TEKNOFEST’te yarıştı.

Eğitim Teknolojileri, Akıllı Ulaşım ve İnsanlık Yararına Teknoloji dallarında yarışan Gezegenevi ve Bilim Merkezi’nin mentorluk ve malzeme konusunda desteklediği 5 takıma ve bundan sonra festivale katılacak takımlara Gezegenevi ve Bilim Merkezi olarak desteklerin devam edeceği söylendi.

Kültür ve Turizm Daire Başkanı Oya ALPAY TEKNOFEST’e emeği geçen yarışmacılara teşekkür edip, Büyükşehir Belediyesi’nin bundan sonra da TEKNOFEST’e katılacak takımlara desteğinin süreceğini ifade etti.