HIZLI ERİŞİM
06.02.2020

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDEN 'YA ŞEHİT OLUR YA GAZİ ANTEPLİM' BELGESEL MÜZİKALİ

CUMHURBAŞKANLIĞI HİMAYELERİNDE, GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN DÜZENLENEN “YA ŞEHİT OLUR, YA GAZİ ANTEPLİM” BELGESEL MÜZİKAL GÖSTERİSİNDE DUYGUSAL ANLAR YAŞANDI.

Gaziantep’e “Gazi” unvanı verilişinin 99.yıl dönümü münasebetiyle, Geleneksel Anadolu Kültür ve Sanat Atölyeleri Akademisi (GAKSA) tarafından sahneye konulan Belgesel Müzikal’de, Antep’in düşman işgalinden kurtuluş mücadelesi anlatıldı. “Ya Şehit olur Ya Gazi Anteplim” adlı belgesel müzikal, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Onat Kutlar Salonu’nda gerçekleştirildi.

Melahat Ürkmez’in Metnini yazdığı, Işın Fırat’ın sahneye uyarladığı, Can Atilla’nın müziklerini bestelediği Müzikal’in Yönetmenliğini Volkan Gündüz Ateş, danışmanlığını ise Murat Dağ yaptı.

Antep’in kurtuluş mücadelesindeki çabaları, özellikle direniş gösteren vatansever Karayılan, Şahinbey, Şehitkamil ve Antep halkının örnek mücadelesinin ve şehadetlerinin işlendiği Belgesel müzikalin metnini, sahneye uyarlayan ve GAKSA Yönetim Kurulu Başkanı Işın Fırat, “Gaziantep’in kurtuluş mücadelesinde yaşlısından yavrusuna kadar yaşanmış olan cihad-ül ekber hissiyatını sahneye koymaktan ve günümüz gençlerine ahde vefa ile hatırlatmaktan gurur duyuyoruz” dedi. Seyirciler Müzikal’in başından sonuna değin gözyaşlarına hâkim olamadı

Sahneden dalgalanarak inen dev Türk Bayrağı, seyirciler tarafından coşku içinde elden ele açılarak salonun çıkışına kadar uzandı. Belediye Başkanı Sayın Fatma Şahin gösteri akabinde duygu yüklü anlar yaşadı. Bizler Bayrağımızı yere düşürmemek için ya şehit oluruz, ya gazi… bu doğrudur dedi…

Belediye Başkanı’ndan gururla çiçeğini alan “Antep, vatan için direndi; ebed için kazandı” diyen Metin yazarı Melahat Ürkmez, “Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, inanıyorum ki ilk önce Antepli çocukların hakkı ve milli bayramıdır, diye düşünüyorum” dedi.

Kostüm tasarımını Gaziantep Olgunlaşma Enstitüsünün hazırladığı belgesel müzikali, Büyükşehir Belediye Başkan Fatma Şahin’in yanı sıra Gaziantep Bölge İdare Mahkeme Başkanı Yusuf Kaya, Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, Gaziantep büyükşehir Kültür Daire Başkanı Oya Alpay, nice Mülki İdareciler ve seyirciler belgesel müzikali ilgi ve dikkatle takip ettiler.