HIZLI ERİŞİM
23.08.2020

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ANADOLU’NUN FETİH KUTLAMALARINA KATILDI

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Okçular Vakfı tarafından 23-26 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilen 1071 Malazgirt Zaferi’nin 949. Yıldönümü anma etkinlikleri Bitlis’in Ahlat ve Muş’un Malazgirt ilçelerinde düzenlenen etkinliklerle kutlandı.

Büyükşehir Belediyesi Anadolu’nun Fethi’nin 949. Yıldönümü kapsamında Bitlis’in Ahlat ilçesinde düzenlenen kutlamalara katıldı. Kubbet-ül İslam olarak anılan Ahlat ilçesinin Çarho Meydanı’na kurulan 1071 Sultan Alparslan Ahlat Otağı’nda Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Oba çadırı ile katılım sağladı. Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı tarafından katılım sağlanan etkinliklerde Gaziantep’in tarihi, kültürü, turizm alanları, el sanatları ve mutfak kültürü tanıtılarak gelen misafirlere tadımlık sunumlar yapıldı. Ahlat Otağı’nda bulunan Gaziantep oba çadırına yoğun ilgi gösteren misafirlere baklava, Antep fıstığı, cevizli sucuk, narlı ve fıstıklı lokum, tuzlu ve şekerli kahke ikramı yapıldı. Oba çadırının içerisi şark köşesi ile döşenerek çadır içerisine yemeni, bakır ve sedef eserler ile Gaziantep Mutfağına ait yemeklerin bulunduğu tablolar asılarak Gaziantep’in kültürel zenginlikleri sergilendi.

Ahlat İlçesi’nin Çarho Meydanı’nda açılış öncesi Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın akrobasi timi tarafından gökyüzünde uçuşlarla gösteri yapıldı. Protokol konuşmalarının ardından heyet, alanda kurulan tematik çadırları ve geleneksel el sanatları atölyelerini gezdi. Açılışta kökbörü, atlı cirit gibi geleneksel sporlar ve atlı okçuluk gösterileri gerçekleşti.

1071 Sultan Alparslan Ahlat Otağı’na Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Eşi Emine Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın teşrifleriyle gerçekleşti.

1071 Sultan Alparslan Ahlat Otağı’na kurulan Gaziantep Oba çadırını Adalet Bakanı Abdullah Gül, MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül, Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, Şanlıurfa Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Bitlis Emniyet Müdürü Yaman Ağırlar, Bitlis İl Jandarma Alay Komutanı Tuğgeneral Nail İlbey ,Okçular Vakfı Mütevelli Heyeti  Başkanı ve Beyoğlu Belediye Başkanı Ali Haydar Yıldız, Bitlis Valisi Oktay Çağatay, AKP Bitlis Milletvekili Vahit Kiler, Ahlat Belediye Başkanı Abdülalim Mümtaz Çoban ve Okçular Vakfı yönetim kurulu ziyaret ederek Gaziantep’in tarihi ve kültürü ile ilgili bilgiler aldılar.