HIZLI ERİŞİM
22.07.2019

AY'A YOLCULUĞUN 50.YILINDA YILDIZLARA SAFARİ ETKİNLİKLERİ DÜZENLENDİ

İnsanoğlunun Ay'a ayak basışının 50.yılına özel olarak, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından 13-20 Temmuz tarihleri arasında Gezegenevi ve Bilim Merkezi ev sahipliğinde gözlem şenlikleri düzenlendi.

Ay'a yolculuk haftasında adeta bir astronomi festivalinin düzenlendiği şehrimiz, Türkiye'nin birçok noktasından gelen misafirlerle birlikte yaklaşık 800 gökyüzü meraklısını buluşturdu.

Ege Üniversitesi Astronomi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Serdar Evren, Ege Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeynel Tunca, Tutulma Avcıları Projesinin kurucusu Astrofotoğrafçı Kubilay Akdemir ve Astronom Tamer Akın’ın katılımıyla düzenlenen etkinliklerde Gezegenevi ve Bilim Merkezi’nde gökbilim sunumları, Gaziantep'in Kültürel mirası olan Yesemek Açık Hava Müzesi, Rumkale ve Zeugma Antik Kenti olmak üzere üç ayrı konumda gezilerle birlikte gökyüzü gözlemleri gerçekleşti.

İlk etkinlik 13 Temmuz’da Gaziantep'in kültürel mirası Yesemek Açık Hava Müzesi’nde gerçekleşti. Yakındoğunun en büyük taş atölyesi olan Yesemek Açık Hava Müzesi’nde tarihe kısa bir yolculuk yapıldı.  Ardından ise, binlerce yıllık Hitit dönemi heykellerinin arasında, Satürn, Jüpiter ve Ay gözlemleri yapıldı.

İkinci etkinlik ise, 16 Temmuz’da Rumkale'nin büyüleyici coğrafyasında düzenlenerek yüzyılın en uzun “Ay Tutulması”na tanıklık edildi.

“Yıldızlara Safari” etkinliklerinde son durak ise, Zeugma Antik Kenti oldu.

Gazianteplileri ve Türkiye'nin birçok noktasından gelen gökyüzü meraklılarını buluşturan etkinlikte hem tarihe hem de yıldızlara yolculuk yapıldı. Ay Gözlemi, Mitoloji ve Gökbilim Sunumlarının yapıldığı etkinlikte, takımyıldızlar ve gezegenler tanıtılarak, Satürn ve Jüpiter gözlemleri ve Astrofotoğraf çalışmaları da gerçekleşti