HIZLI ERİŞİM
29.10.2021

GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR VE BELEDİYELER BİRLİĞİ ORTAKLIĞINDA KIBRIS YEŞİLE BÜRÜNECEK!

YABANCI TURİST YAVRU VATANA GİTMEK İÇİN CAN ATACAK!

   Gaziantep Büyükşehir Belediyesi (GBB) ve Türkiye Belediyeler Birliği’nin (TBB) ortaklığında Kıbrıs’ı yeşil adaya dönüştürecek projenin başlayacağı açıklandı. Gaziantep yerel basınıyla sohbet toplantısında konuşan Başkan Fatma Şahin, Kıbrıs'ın yeşil ada yapıldığında herkesin yavru vatanı görmek için can atacağını söyledi.

Çeşitli programlara katılmak için Gaziantep’e 2 günlük ziyarette bulunan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, GBB Başkanı Fatma Şahin eşliğinde Gaziantep yerel basınıyla sohbet toplantısında buluştu. Toplantıda GBB ve TBB iş birliğinde Kıbrıs’ın yeşil adaya dönüştürüleceği projenin başlayacağı belirtildi. Proje hakkında Başkan Şahin, "Kıbrıs’ı yeşil ada yapacağız. Bu nasıl olacak, bisiklet yolları, Güneş enerjisi, rüzgar enerjisi toprak, hava, su eğer Kıbrıs yeşil ada olmazsa hiçbir yer olmaz. Kıbrıs’ı yeşil ada yaptığımız zaman herkes orayı görmek için gelecek" ifadelerini kullandı.

ŞAHİN: DÜZBAĞ OLMASAYDI ŞEHİRDE ŞU AN SU OLMAYACAKTI

Sohbette konuşan GBB Başkanı Fatma Şahin, KKTC Cumhurbaşkanı'nın gelmesiyle şehrin yağmur gördüğünü aktararak, "Sayın Tatar, bereketiyle geldi. Bulaşıcı hastalıkların çıkış sebebini , çevre sorunları, su yönetiminde yaşanan aksaklıklar ve küresel ısınma olarak belirledi. Melen Türkiye'nin en büyük su projesiydi. 2014 yılında da Gaziantep, büyükşehir belediye başkanlığı görevine geldiğin zaman GASKİ Genel Müdürümüz bize dedi ki, '15 gün içinde yağmır yağmazsa şehrin suyu bitiyor.' Şu anda 130 kilometreden Kahramanmaraş'tan kar suyu ve dağ suyu getiriyoruz. Su kalitemizi 4 katı iyileştirmiş olduk. 5 kilometrelik tünel açarak su borularını yerleştirdik. Proje 2 yılda hayata geçirildi. Şehriniz şu an Düzbağ'ın suyunu içiyor. Düzbağ olmasaydı şu anda şehirde su olmayacaktı” şeklinde konuştu.

TATAR: KAPALI MARAŞ’I 250 BİN İNSAN ZİYARET ETTİ

Kapalı Maraş’ı 250 bin insanın ziyaret ettiğini aktaran Cumhurbaşkanı Tatar, “Kapalı Maraş Gazimagosa’nın neredeyse içinde o kadar ki yakındır. 47 yıldır açılamayan Maraş’ı açtık. Çünkü Maraş KKTC sınırları içerisindedir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın büyük desteğiyle Maraş’ı açtık. Oranın açılması KKTC’nin ekonomisine Turizmine büyük katkı yapacaktır. Bakın pandemiye rağmen şuana kadar 250 bin insan orayı ziyaret etmiştir. Kıbrıs’a su götürülmesi asrın projesidir. Bu dünyada bir ilktir. Kesintisiz olarak yılda 75 milyon metreküp su Kıbrıs’a akıyor” şeklinde konuştu.