HIZLI ERİŞİM
27.07.2021

BÜYÜKŞEHİR’İN KUZEY KIBRIS KÜLTÜR VE SPOR FESTİVALİ’NDE KURDUĞU STANDA YOĞUN İLGİ!

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 47’nci yıl dönümünde düzenlenen Uluslararası Kuzey Kıbrıs Kültür ve Spor Festivali’nde kurduğu stantta Gaziantep’in gastronomi, kültürel ve geleneksel ürünlerini görücüye çıkardı. Standı ziyaret eden misafirlere Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, el sanatları hakkında bilgi vererek kentte kültürel alanda yürütülen faaliyetleri tanıttı.

Kıbrıs Vakıflar İdaresince (EVKAF) Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) başkenti Lefkoşa'da organize edilen Uluslararası Kuzey Kıbrıs Kültür ve Spor Festivali’nde Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı’nın kurduğu stant etkinliğin göz bebeği oldu. Stantta, Gaziantep’in geleneksel el sanatlarından olan yemeni, bakır işlemeciliği, Antep işi nakışı ve sedef işlemeciliği alanında yapılan özgün eserlerden oluşan tanıtım sergisi katılımcıların beğenisine sunuldu.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin standını Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve Lapta Belediye Başkanı Mustafa Aktuğ ziyaret etti. Standı ziyaret eden belediye başkanlarına Gaziantep geleneksel el sanatları ve yöresel mutfak kültürü ile ilgili bilgiler verilerek ikramlar yapıldı.

Etkinlikte kurulan stantta, Gaziantep Olgunlaşma Enstitüsü’nün el sanatları alanında usta öğreticileri tarafından atölye çalışmaları düzenlenirken Gaziantep’in yöresel yemeklerinin tanıtılması amacıyla yapılan tablolar ile sergi oluşturuldu. Gazi şehrin, mutfak kültürünü tanıtmak için gelen ziyaretçilere menengiç kahvesi, baklava, Antep fıstığı, kuru üzüm, fıstıklı lokum, cevizli sucuk ve muska ikram edildi. Mutfak sanatları eğitim merkezinin hazırlamış olduğu baharatlar, zeytin yağı, kuruluklar, nar ekşisi, sumak ekşisi, salçalar ve bakliyatlardan oluşan ürünler sergilendi.