HIZLI ERİŞİM
03.08.2021

BÜYÜKŞEHİR’DEN PERSONELLERE KOVİD-19 AŞI TEŞVİKİ KONUSUNDA BİLGİLENDİRME EĞİTİMİ!

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı geliştirilen aşılama çalışmalarını yönelik ön yargıyı kırmak ve teşviki artırmak amacıyla personellere “Pandemide Aşılanmanın Teşviki Konusunda Bilgilendirme Eğitimi” verildi.

Dünyanın ana gündemini uzun süredir meşgul eden Koronavirüs salgınına karşı ulusal ve küresel anlamda gerçekleştirilen aşılama çalışmalarına ilişkin ortaya atılan asılsız iddiaları kırmak, bilimsel verilerle aşının toplum sağlığı açısından önemine vurgu yapmak için Büyükşehir Belediyesince personellere, Onat Kutlar Konferans Salonu’nda “Pandemide Aşılanmanın Teşviki Konusunda Bilgilendirme Eğitimi” verildi.

Gaziantep Kent Konseyi Başkanı Dr. Samet Bayrak, yaptığı sunumda katılımcıları; aşı konusunda bilimsel verilere dayanarak bilgilendirdi, aşı hakkında vatandaşın dile getirdiği 10 bahaneyi irdeledi ve aşı yapılmamasına ilişkin ortaya atılan asılsız iddiaları bilimsel veriler üzerinden açıklığa kavuşturup katılımcılarda güven duygusunu artırdı. 

Bilgilendirme eğitiminde; Türkiye’nin vaka sayılarının güncel bilgileri paylaşıldı. Aşılanmanın başlaması itibariyle ülke genelinde ortaya çıkan olumlu tablo detaylandırıldı. Salgının insan bedenindeki seyrine aşama aşama dikkat çekildi. Kovid-19 aşısına yönelik iddiaların asılsız olduğu bilimsel verilerle kanıtlandı.

Eğitimin devamında aşı olmayan vatandaşların en yaygın 10 bahanesi olarak belirlenen, “Aşıya inanmama”, “Aşının etkisiz olduğu düşüncesi”, “Yan etki korkusu”, “Aşıyla çip takıldığı düşüncesi”, “Aşının kısırlık yaptığına olan inanç”, “Yabancı ajan korkusu”, “Türk aşısı beklentisi”, “Alerji korkusu”, “İhmalkarlık”, “Bana bir şey olmaz algısı” alt başlıklar irdelendi.

Eğitimin son bölümünde aşı karşıtlarının toplumdaki olumsuz etkileri mercek altına alınarak bireylerin şüpheye düşürüldüğü konusuna değinildi. Aşının başlamasıyla birlikte yoğun bakımdaki hasta sayısının ciddi oranda azaldığına dikkat çekildi. Salgından bireysel korunmanın tam anlamıyla gerçekleşmemesi halinde pandemi tehdidinin hep devam edeceği belirtildi. Aşıya dönük atılan iddialar, somut bir şekilde dile getirilerek katılımcılar üzerindeki ön yargısı yapılan açıklamalarla ortadan kaldırıldı ve maske, mesafe ve hijyen kurallarının bu süreçte vazgeçilmez unsurlar olduğu anlatıldı.

ŞAHİN: AŞIYA YÖNELİK BİLGİ KİRLİLİĞİ ÇOK FAZLA

Bilgilendirme toplantısında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, şunları söyledi: “Dünya küresel bir sorunla karşı karşıya. O yüzden bu toplantının önemi çok yüksek. Teknoloji çağındayız. Ancak gözle görülmeyen bir virüs, yaklaşık 2 yıldır, bütün hayatımızı etkiledi. Önceliklerimiz değişti, yönetişim anlayışımız dönüşüme uğradı. Bu yaşananları bir filmde seyretmiş olsaydık, korku filmi olarak yorumlardık. Bu virüs bir sonuç. Bu sonuca gitmemek için de elimizden geleni yapmalıyız. Bilim dünyası, sürekli bir çalışma içerisinde. Her gün, yeni bir pencere açılıyor. Bize düşen şeyde bilgi toplumunda doğru bilgiyi yakalamak. Maalesef özellikle sosyal medya başta olmak üzere çok büyük bir bilgi kirliliği ile karşı karşıyayız.  Aşılamaya yönelik asılsız iddiaları ortadan kaldırmak için bilgilenip aşının doğruluğunu çevremize açıklamamız gerekiyor. O yüzden bu ihtiyacı gördüğümüz için hemen böyle bir bilgilendirme toplantısı yapalım istedik. Siz değerli belediye çalışanlarımız burada bulunduğunuz için teşekkür ederim.”