HIZLI ERİŞİM
10.06.2021

BÜYÜKŞEHİR’DEN PERSONELE YÖNELİK İKİ YENİ EĞİTİM

   Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, ilgili kurum personellerine “Depreme Dayanıklı Çelik Yapıların Tasarımı Hesap Esasları Eğitimi” ile “Temel ve İleri Düzey Betonarme Yapıların Tasarımı Hesap Esasları ve TBDY 2018 Yönetmeliği Eğitimi” verdi.

 

Kurumda içi personelleri daha donanımlı hale getirmek amacıyla eğitim programlarını aralıksız sürdüren Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları ve Kurumsal Gelişim Daire Başkanlığı yeni bir çalışmaya imza attı. Bu kapsamda zaman içerisinde gelişen teknoloji ile beraber yeni tekniklerin gelişmesi sonucunda, Fen İşleri Daire Başkanlığı ve Ulaşım Daire Başkanlığı personeline yönelik “Depreme Dayanıklı Çelik Yapıların Tasarımı Hesap Esasları Eğitimi” ile “Temel ve İleri Düzey Betonarme Yapıların Tasarımı Hesap Esasları ve TBDY 2018 Yönetmeliği Eğitimi” uzmanlarca verildi.

 

Özellikle deprem performanslarının iyi olması, yatay yükler altında sünek davranış göstermesi imalat ve montaj sürelerinin hızlı ve güvenilir olması nedeniyle çelik konstrüksiyon yapıların öneminin artması nedeniyle Büyükşehir Belediyesi personellerine Depreme Dayanıklı Çelik Yapıların Tasarımı ve Hesap Esasları Eğitimi verildi. Deprem ve olası bir doğal afet sonrası oluşan hasar ve yıkımlardan yapıları zarar gören vatandaşlara en hızlı ve güvenli barınma alanları inşa edebilmek için çoğunlukla çelik konstrüksiyon yapılardan faydalanıldığı yapılar için verilen eğitimin sonunda personellerin hesap ve dizayn koşullarını daha iyi kavratılması, imalat ve montaj süreçlerinde denetim ile kontrol faaliyetlerini daha sağlıklı bir şekilde yürütebilmeleri hedefleniyor.

 

Temel ve İleri Düzey Betonarme Yapıların Tasarımı Hesap Esasları ve TBDY 2018 Yönetmeliği Eğitimleri’nde ise konu ile ilgili personellerin bilgilerini güncel tutmak, yeni tekniklerin öğrenilmesi ve son olarak güncellenen yönetmeliklerden geri kalmaması amaçlanıyor. Eğitim genel olarak, Yapısal Analizin Temel İlkeleri, Betonarme Yapılar Temel İlkeleri ve TBDY 2018, Doğrusal Olmayan Modelleme ve Analiz, Mevcut Binaların Performans Analizi ve Güçlendirme, Endüstriyel Kompozit Yapılar Tasarım Yönetmeliği ve TBDY 2018, Prefabrik Yapılar ve İstinat Duvarları olmak üzere 6 ana başlıktan oluşuyor.