HIZLI ERİŞİM
25.01.2021

BÜYÜKŞEHİR’DEN AİLE BAĞLARINI GÜÇLENDİRECEK YENİ PROTOKOL! 

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, toplumu aile konusunda bilgilendirmek, aileye yönelik manevi destek sağlamak amacıyla şehirde yürüttüğü faaliyetlerine bir yenisini daha ekleyerek “Aile ve Dini Rehberlik Merkezi” için taşın altına elini koydu.

Küreselleşmenin beraberinde getirdiği olumsuz etkileri ortadan kaldırmak ve toplumun mihenk taşı olan aile bireylerine sağlıklı bir ortam oluşturmak adına Büyükşehir Belediyesi, İl Müftülüğü ve hayırsever Asım Kökoğlu adına HCR Mühendislik ve Danışmanlık şirketi iş birliğinde Aile ve Dini Rehberlik Merkezi’nin yapımı için protokol imza töreni düzenlendi. Protokolde, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep İl Müftüsü Dr. Hüseyin Hazırlar, Yaygın Din Eğitimi Daire Başkanı Sedide Akbulut, hayırsever iş insanı Asım Kökoğlu ve Murat Kökoğlu katıldı.

Kurulacak merkez, 3 kattan oluşurken içerisinde bir kütüphane, bir seminer salonu, 5 adet derslik bulunacak. Ayrıca psikolojik danışmanlık ve manevi danışmanlık hizmeti verilecek merkezde haftanın her günü hem telefonla hem de yüz yüze görüşmeler yapılacak. 

ŞAHİN: GÜÇLÜ BİR TOPLUMUN TEMELİ AİLEDİR

Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, aile meselesinin hayati bir konu olduğunu belirterek, “Biz, bugün güçlü bir millet, güçlü bir toplum isek sağlıklı bireylerimizin varlığındandır. Güçlü bir toplumun temeli ailedir. Ailelerimizin güçlü bir şekilde toplumdaki varlığını sürdürmesi gerekiyor. Aile dağılınca toplum da akabinde dağılıyor. Maalesef zamanın ruhuna baktığımız zaman; küreselleşme olgusunun aile değerlerimizi etkilediğini görüyoruz. Biz o yüzden gençlerimizi, evlilik öncesi, evlilik esnası durumlarda yaşanacak olası sorunların çözülme kapasitesini artırmak için çok ciddi çalışmalar yapıyoruz. Kurulması planlanan tesisin protokolünü gerçekleştiriyoruz. Bu kapsamda yer meselesini hızlı bir şekilde çözüme kavuşturduk, teslimini yaptık. Gaziantep, yeni tesisi ile daha güçlü aile bağlarına sahip olacaktır” diye konuştu.

VALİ GÜL: AİLENİN VE SOSYAL YAŞAMIN GÜÇLENMESİ GEREKİYOR

Aile yaşamını idealize ederek korumayı amaçlayacak iş birliği için Gaziantep Valisi Davut Gül, şunları söyledi: “İstiklal Marşı’nın şairi Mehmet Akif Ersoy’un da dediği gibi, Kur’an’ı Kerim, hayatı düzenleyen bir nitelik taşıyor. Bu anlamda Diyanet’in ve müftülüğün sahada olması hayatın düzene sokulması anlamında önemli bir nitelik taşıyor. Ailenin ve sosyal yaşamın güçlenmesi gerekiyor. Bizim çocuk, kadın ve erkeklerle ilgili eğitimlerde bazı eksikliklerimiz var. Bu eğitimlerle ilgili eksikliği de bu protokollerle kapatacağız.” 

HAZIRLAR: AİLEYİ GÜÇLENDİRMEK ADINA YOLA KOYULDUK

Gaziantep İl Müftüsü Dr. Hüseyin Hazırlar ise protokol hakkında şu ifadelere yer verdi: “Bugün, aile ve dini rehberlik merkeziyle ilgili bir protokol için buluştuk. Aile bizim medeniyetimiz için toplumumuzun mihenk taşı. Dolayısıyla millet olarak bizim tarih sahnesinde var oluşumuzu sağlayan en önemli müesseselerden birisidir Aile kurumu. Toplumu, aile konusunda bilgilendirmek, aileye yönelik manevi destek sağlamak Diyanet İşleri Başkanlığı’nın çalışma alanları içerisinde yer alıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı ülkemizin hemen hemen her yerinde aile dini merkezlerini kuruyor. Aileye, çocuğa, kadını güçlendirecek, katkıda bulunacak, eğitim faaliyetlerinin organize edileceği bir merkez öngörülüyor. Gaziantep’te göreve başladıktan sonra bu doğrultuda bir çalışma yapmamız gerektiğini fark ettik. Bununla alakalı yola koyulduk. Özellikle Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile bu hususu paylaştık. Sağolsunlar, her konuda olduğu gibi bu konuda da bizim önümüzü açtı. Alanla alakalı gerekli tahsis çalışmalarını tamamladı.”

Son olarak hayırsever iş insanı Asım Kökoğlu da örnek bir protokolde yer almanın mutluluk verici olduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle tamamladı: “Umarız böyle çalışmaların devamı gelir. Bu işte bizlere öncü olan Gaziantep İl Müftülüğü’ne, Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyoruz.”

Protokol imza töreninin ardından günün anısına fotoğraf çektirdi.