HIZLI ERİŞİM
17.09.2020

BÜYÜKŞEHİR ZABITADAN YOĞUN KORONA DENETİMLERİ

SON 45 GÜNDE BİN 418 İŞYERİ DENETLENDİ

   Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı zabıta ekipleri şehir genelinde yeni tip Koronavirüs (COVID-19) Salgını’nın yayılımını önlemek amacıyla yaptığı denetimleri sürdürüyor. Bu kapsamda ekipler son 45 gün içerisinde bin 418 işyerine denetim yaptı, 718 işyerinde görülen uygunsuzluklar nedeniyle yasal işlem uyguladı. 

Dünya’yı ve Türkiye’yi etkisi altına alan Koronavirüs (COVID-19) Salgını’na karşı verilen ulusal mücadele doğrultusunda Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı’na bağlı ekipler, Gaziantep İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararları ile belediye yetkili organlarınca alınan tedbirlerin kararlılıkla uygulanması için çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda ekipler son 45 gün içerisinde bin 418 işyerine toplu alanlarda maske takma zorunluluğu ve sosyal mesafe kurallara uyumu başta olmak üzere gıda güvenliği ile kurul kararlarının uygulanmasıyla ilgili kontrollerde bulundu. 718 işyerinde olumsuzluklar nedeniyle yasal işlem yapıldı.

YILMAZ: HASTALIĞI KURALLARA BİRLİKTE UYARAK ATLATACAĞIZ

Konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ve Zabıta Dairesi Başkanı Dr. Cafer Yılmaz, ekiplerin sürekli bir denetim yürüttüklerini belirterek şunları kaydetti: “Sürdürülebilir halk sağlığı standartlarının yakalanması, hastalık düşüş eğiliminde sağlıklı bir ilerleme kaydedilmesi, bu hastalığın önce şehrimizde, sonra ülkemizde bitirilmesi bizim için artık birincil öncelik durumunda. Bunu yaparken ihbar ve şikâyet gelmesini bekleyen pasif bir denetim anlayışı içerisinde de değiliz.  Bu denetimlerimizin içerikleri genelde toplu bulunulan yerlerde maske takmama, temizlik kurallarına uymama ve karantina kısıtlamasından kaynaklanan sıkıntılara yöneliktir. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı olarak şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de görevimizin başındayız. Halkımızdan da istirhamımız Sağlık Bakanlığımız başta olmak üzere yetkili organlarımızca alınan tüm karar ve kurallara riayet etmeleridir. Biz bu illeti hep birlikte sosyal mesafeye uyarak, sağlık kurallarına riayet ederek ve yetkili mercilerimizle alınan tüm karar ve kurallara birlikte uyarak atlatacağız.”