HIZLI ERİŞİM
14.11.2020

BÜYÜKŞEHİR GELECEĞE YEŞİL BİR GAZİANTEP BIRAKMAK İÇİN ÇALIŞIYOR

GÖLLÜCE’DE AĞAÇLANDIRMA YAPILDI YALANGOZ’DA LAVANTA BAHÇESİ KURULDU

 

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi “Yeşil Şehirler, Huzurlu Nesiller” Projesi kapsamında belirlediği şehir merkezindeki 14 noktada ağaç dikme çalışmasındaki sıradaki durağı Göllüce Mahallesi’nde Seyrantepe Stadı karşısı oldu. Öte yandan Yalangoz Kırsal Mahallesi’nde Büyükşehir Belediyesi’nin eş finansörlüğünde Şehitkamil Lavanta Kokuyor Üreticinin Yüzü Gülüyor Projesi ile oluşturulacak lavanta bahçesinin başlangıcı yapıldı.

 

Geleceğe daha yaşanır ve yeşil bir Gaziantep bırakmak amacıyla şehirde belirlenen 14 nokta ve uygun olan okul bahçelerinde başlatılan ağaçlandırma seferberliği sürüyor. Gaziantep Modeli ile kamu kurumları ve sivil toplum örgütlerinin (STK) işbirliği kapsamında Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen “Yeşil Şehirler, Huzurlu Nesiller” Projesi doğrultusunda her hafta sonu yapılan ağaçlandırma çalışmalarına Şehitkamil İlçesi’ne bağlı Göllüce Mahallesi’nde devam edildi. Seyrantepe Stadı karşısında belirlenen ve Gaziantep Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası ile yapılan protokol kapsamında ortak yapılan ağaçlandırma çalışmasına Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Valisi Davut Gül, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Hakan Özseven katıldı. Gül-Cengiz Gülenler İlkokulu ve Ortaokulu öğrencilerin katıldığı, boylu fidanların dikildiği törenle geleceğe nefes verildi.

 

LAVANTA TARLALARIYLA ÜRETİCİ KAZANACAK

 

GAP Bölge Kalkınma Projeleri Destekleme Programı çerçevesinde finanse edilen Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın eş finansman desteği ile “Şehitkamil Lavanta Kokuyor Üreticinin Yüzü Gülüyor Projesi” için ilk çalışma Şehitkamil İlçesi’ne bağlı Yavangoz Kırsal Mahallesi’nde başladı. Bahçe tesisi için ilk lavanta fidesinin dikimini Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve Vali Davut Gül yaptı. Yavangoz ile birlikte Öğümsöğüt, Karacaören, Bedirkent ve Erikli Kırsal Mahalleleri’nde yaşayan 10 çiftçi ile 5’er dönümlük alanda yürütülecek proje kapsamında lavanta bahçesi oluşturulacak. Bahçelerle  lavantanın hem ticaretinin yapılıp hem de Gazi şehrin turizm potansiyeline katkı sağlayarak, kırsal turizmi canlandırılması ve kadın istihdamı hedefleniyor.

 

Son yıllarda oldukça rağbet gören lavanta yetiştiriciliği özellikle kıraç tarım arazilerinde pek çok kişinin ilgisini çekiyor. İlaç, gıda, kozmetik ve sağlık sektöründe lavantaya olan talep yükselirken yağ bakımından dünyada en çok ticareti yapılan ürünler arasında. Ekonomik değeri haricinde lavanta tarlaları doğal bir fotoğraf stüdyosu görevi görerek yerli ve yabancıların ilgisini çekiyor.

 

ŞAHİN: TOPRAĞI FİDANLA HER BİRLEŞTİRDİĞİNİZ ZAMAN GAZİ ŞEHRİ CENNETE DÖNÜŞTÜRECEĞİZ

 

Göllüce’de gerçekleşen ağaç dikim töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ilgili bakanlıklara teşekkür etti, ağaçlandırmanın bir devlet duruşu olduğunu belirterek, “Gaziantep Modeli’nde ise valimizin liderliğinde STK’lar ile birlikte ‘Bu şehri daha ne kadar yeşertiriz, yemyeşile boyayabiliriz?’ , ‘Dünya’yı nasıl cennet yapabiliriz?’ bunun derdindeyiz. Bunu devam ettirmek ve kişi başına düşen yeşil alanı çoğaltmak, çocuklarımıza, geleceğe taşımak için bu projede muhasebeciler, akaryakıtçılar gibi sivil toplum örgütlerine, TEMA Vakfı’na teşekkür ediyorum. Bizim inancımızda ‘Yarın kıyametin kopacağını bilseniz bile, bugün elinizdeki fidanı dikin!’ diyor. Toprak anadır, vatandır, yardır, tevazudur. Toprağı fidanla her birleştirdiğiniz zaman Gazi şehri cennete dönüştüreceğiz” diye konuştu.

 

GÜL: 27 MİLYON HEDEFİNİ ÖNCE ZİHNİMİZE YERLEŞTİRİP SONRA UYGUN ALANLARI YEŞİLLENDİRECEĞİZ

 

Gaziantep Valisi Davut Gül, yaptığı konuşmada ise Gaziantep’te 27 milyon ağaç dikilmesi için yola çıktıklarını hatırlatarak, “Öncelikle kendi zihnimize yerleştireceğiz sonrada uygun olan alanları yeşerteceğiz. Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere ilçe belediyelerin çok büyük katkıları var. Bugün gördüğünüz gibi çok boylu fidanlar dikiliyor. Toprağına göre türlü ağaçlar dikiliyor. Buradaki ağaçlar yakışmış. Özellikle odalarımız bu konuda verimli. Sorunun değil çözümün parçaları oldular” dedi.