HIZLI ERİŞİM
05.12.2020

BÜYÜKŞEHİR, ESNAFA DESTEK HALKA ŞİFA PAKETLERİNİ FEDAKÂR SAĞLIK ÇALIŞANLARINA DA VERECEK

ŞAHİN: BAŞARI HİKÂYESİ YAZAN SAĞLIK ORDUMUZA ŞİFA PAKETLERİ GÖNDERİLECEK

 

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, bağışıklık sistemini güçlendirici yerel ürünlerin bulunduğu “Esnafa Destek Halka Şifa” paketlerinin dağıtım merkezinde paketleme çalışmasına katıldı. Belediye çalışanlarıyla beraber ürünleri yerleştiren Başkan Fatma Şahin, şifa paketlerinin, yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) hastası olan evlere ek olarak sağlık çalışanlarına da dağıtılacağının müjdesini verdi.

 

Dünya’yı ve Türkiye’yi kısa sürede etkisi altına alan Koronavirüs Salgını’na karşı verilen ulusal mücadelede yayınlanan genelgeler doğrultusunda çalışmalarını sürdüren Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, “Esnafa Destek Halka Şifa” paketlerinin dağıtım kapsamını genişletti. Dağıtım merkezini ziyaret eden ve çalışanlarla paketleme işlemine katılan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, yaptığı açıklamada Koronavirüs hastası olan evlere ulşatırılan bağışıklık sistemini güçlendirici yerel ürünlerin bulunduğu paketlerin dağıtım kapsamını genişleterek şehirde salgına karşı mücadele veren bütün sağlık çalışanlarına da verileceğini söyledi. Başkan Fatma Şahin, “‘Sağlıklı Şehir’ olmak için sağlık personellerimiz büyük bir fedakârlıkla aylardır çalışıyor. Kendi sağlıklarından büyük fedakârlık yaparak başarı hikâyesi yazıyorlar. Bu şifa paketleriniz bizde bütün sağlık personeline dağıtma kararı aldık. Onların da bağışıklık sistemini güçlendirmeye bu ürünleri tüketmeye ihtiyaçları var. Alınan kararla sağlık ordumuza şifa paketleri evlerine götürülecek” dedi.  

 

Dağıtım ekibini 27 araç ve 150 çalışana çıkaran Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü’nden alınan veriler doğrultusunda içinde Gazi şehirde yetişen sumak, nar, pekmez, nar ekşisi, süt, kekik, sumak, nane, sarımsağın bulunduğu ürünleri kurum bünyesinde kurduğu Ezogelin Tarım Kooperatifi üzerinden üretimle teminini sağlayarak esnafa ve kadın girişimciye destek olurken, ihtiyacı olanlara bağışıklık sistemini güçlendirmek için ücretsiz götürerek şifa olmayı amaçlıyor.

 

ŞAHİN: ŞİFA PAKETLERİNİ SAĞLIK ÇALIŞANLARINA GÖTÜREREK SEVGİMİZİ GÖSTERMEK İSTİYORUZ

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, konuşmasında özel bir ekiple çalışarak şehre şifa dağıttıklarını hatırlatarak, “Çok özel günlerden geçiyoruz. ‘Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi’ diyor Kanuni Sultan Süleyman. Aslında bir nefes sıhhatin ne kadar önemli olduğunu görüyoruz ve kendi şehrimizin sağlığı, hastalarımızın şifa bulması, Koronavirüs hastalarımızın bağışıklık sistemini güçlendirmek için şifa paketlerini hazırladık. Tek tek kapılarına gidiyor, geçmiş olsun diyoruz. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için hazırladığımız paketlerini arkadaşlarımız gece gündüz yoğun bir tempo ile hastalarımıza şifa götürüyor. Bize düşen kısımda 2 milyon bize emanet. Bu çalışmayı yaparken şöyle bir şey yaptık. Biliyorsunuz bugün 5 Aralık. Kadınlara seçme seçilme hakkının verilmesinin 86’ncı yıl dönümü. Kadın girişimciler burada çok önemli. Bir kooperatif kurduk. Bu ürünler Tarım Okulu’nda kadınlarımızın emeği ile hazırlandı. ‘Bereketli Hilal’in’ ortasındayız. Bütün ürünler kendi ilçelerimizin. Kendi tarım okulumuzun girişimci kadınlarından kendi elleriyle hazırlayıp paketledi. Sumak Şahinbey ve Şehitkamil’den, İslahiye’nin kuru üzümü, Oğuzeli’nin narı, Araban ve Yavuzeli’nin sarımsağı, bölgenin dağlarında zahter, hamile olan kadınlarımıza dağıttığımız kendi ürettiğimiz sütümüz, Nizip ve Karakamış’ın nanesi, nar ekşisi ve pekmez bu paketlerin içinde var. Koronavirüse yakalanmış ailelere bunları veriyoruz. Sağlık personellerimiz büyük bir fedakârlıkla aylardır çalışıyor. Onlara minnettar ve müteşekkiriz. Bu zor dönemde hemşerilerimiz ve ülkemiz için büyük bir çalışma gösteriyorlar. Bu şifa paketleriniz bizde bütün sağlık personeline dağıtma kararı aldık. Şifa paketlerini sağlık çalışanlarına götürerek sevgimizi göstermek istiyoruz. Sevgiyle, kardeşlikle, paylaşarak iyileşecek, birlikte yenecek birlikte başaracağız” diye konuştu.