HIZLI ERİŞİM
03.12.2021

BÜYÜKŞEHİR, ENGELLİLER GÜNÜ’NE ÖZEL ETKİNLİKLER DÜZENLEDİ

   Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü iş birliğinde engelli sporcuların katılımıyla 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Spor Etkinlikleri düzenlendi. Öte yandan sosyal medya hesaplarından Büyükşehir müzisyenleri ve Engelsiz Yaşam Merkezi öğrencisi Moral ve Motivasyon Konseri verdi.

“Engelsiz Kent Gaziantep” için projeleri ile çalışmalarını sürdüren Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, sporda da engelleri bir bir yıkıyor. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ortaklığında Büyükşehir Belediyesi Gençlik Hizmetleri ve Spor Daire Başkanlığı, Talat Özkarslı Spor Salonu’nda sporda farkındalık etkinliği düzenlendi. Engelsiz Yaşam Merkezi öğrencileri ve Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı öğrenciler ile Avrupa Şampiyonu olan Gaziantep Futbol Kulübü, Gaziantep Büyükşehir Belediye Spor tekerlekli sandalye basketbol takımı gösteri sergiledi. Protokol sporcularla birlikte oyunlara katıldı.  

Etkinliğe Gaziantep İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Halit Ateş, Büyükşehir Belediyesi Gençlik Hizmetleri ve Spor Daire Başkanı Zekeriya Efiloğlu, Sağlık Hizmetleri ve Engelliler Daire Başkanı Dr. Serdar Tolay ve vatandaşlar katıldı.

BÜYÜKŞEHİR SOSYAL MEDYADAN MORAL MOTİVASYON KONSERLERİ DÜZENLEDİ

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi müzisyenleri ve Engelsiz Yaşam Merkezi öğrencisi Moral ve Motivasyon Konseri’nde buluştu. Müzik engel tanımaz diyen engelli sanatçılar 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde farkındalık oluşturmaya çalıştı. Büyükşehir Belediyesi İletişim Dairesi’nin düzenlediği konser, Görme Engelli Piyanist Sait Aydemir, Engelsiz Yaşam Merkezi görme engelli öğrencisi Gitarist Oğuz Oduncu ve görme engelli vokalist Gaziantep Üniversitesi Konservatuar öğrencisi Simay Boz tarafından verildi. Sosyal medya hesaplarında canlı olarak yayınlanana konserde sanatçılar Başkan Fatma Şahin’e engellilere tanınan iş imkanlarından ve verdikleri değerden dolayı teşekkür ettiler.

EFİLOĞLU: ENGELSİZ SPORLAR ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜMÜZ İLE 2022 YILINDA ÇOK CİDDİ ÇALIŞMALAR YAPACAĞIZ

Etkinlikteki konuşmasında 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün tarihsel sürecinden bahseden Gençlik Hizmetleri ve Spor Daire Başkanı Zekeriya Efiloğlu, “Engelli vatandaşlarımızın toplumsal hayata katılımlarının sağlanması ve hayat standartlarının yaşanılabilir bir hale getirilmesi, çağdaş toplum düşüncesinin bir parçasıdır. Engellilik, sadece engelli vatandaşlarımızı ilgilendiren bir sorun değil, sosyal ve insani boyutları ile bütün bireyleri ilgilendiren önemli bir konudur. Çünkü tüm insanlar aynı zamanda birer engelli adayıdır. Dolayısıyla engelli bireylerimizin toplumsal hayata katılmalarını sağlamak ve toplumun bir parçası olduklarını hissettirmek lütuf değil, büyük bir erdemliliktir. Engelli bireylerimizin toplumsal hayata katılmaları ve toplum içerisinde kendilerine yer bulmalarının ülkemiz ve milletimiz adına büyük bir kazanım olacağı unutulmamalıdır. Sağlık Hizmetleri ve Engelliler Daire Başkanlığı bağlı Engelliler Şube Müdürlüğümüz çok özel çalışmalara imza atıyorlar. Rehabilitasyon ve Eğitim Şube Müdürlüğümüz tarafından fiziki destek, eğitim ve rehabilitasyon hizmetleri verilirken, Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanlığımızda bulunan ve Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan ‘Engelsiz Sporlar Şube Müdürlüğümüz’ kuruldu ve spor severlere engelsiz sporun Türkiye’ye nerelere geldiği konusunda özellikle 2022 yılında çok ciddi çalışmalar yapacağız. Bu duygularla, engellerin kaldırıldığı bir dünya temennisiyle, bedenindeki engeli kendisine engel olarak görmeyip, toplumsal hayata devam eden engelli vatandaşlarımızın bu özel gününü kutlar, aileleriyle birlikte sağlıklı ömürler dilerim” diye konuştu.

İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Halit Ateş ise engelli bütün bireylere destek olduklarını ve olmaya devam edeceklerini aktardı.