HIZLI ERİŞİM
04.10.2020

BÜYÜKŞEHİR DÜNYA HAYVANLARI KORUMA GÜNÜNÜ KUTLADI

BAŞKAN ŞAHİN, HAYVANAT BAHÇESİNİN ŞEMPANZE ADASI’NI AÇTI 

   Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nde 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü kutlandı. Etkinliğin devamında yapımı tamamlanan Şempanze Adası açıldı. Açılışı yapan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin 2021 yılında hizmet vermeye başlayacak ve Gazi şehrin tamamının ihtiyacını karşılayacak yeni Köpek Barınağı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nin müjdesini verdi.

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü nedeniyle Büyükşehir Belediyesi’nin bünyesinde bulunan Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nde Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in katılımıyla etkinlik düzenlendi. Hayvanat Bahçesi Zooloji Müzesi önünde gerçekleşen etkinlikte maskot haline gelen şempanze Can, sınırda yakalanıp tedavileri sonrası ziyaretçi akınına uğrayan makak maymunları, papağanlar ve yılanlar ziyaretçilere gösterildi. Etkinlik sonrası 1 buçuk dönüm arazi üzerine kurulan, yazlık ve kışlık bölümlerden oluşan, alttan ısıtmalı ve insanların daha rahat görebilmesi için bütün dünyada kullanılan camlı sistem tekniği ile hazırlanan Şempanze Adası’nın açılışı, Başkan Fatma Şahin tarafından yapıldı. 7 şempanzenin bulunduğu ve içinde gebe kalan şempanzeler için özel doğum odasını barındıran Şempanze Adası hakkında bilgi alan Başkan Şahin, incelemelerde bulundu.

GAZİANTEP’E YENİ KÖPEK BARINAĞI YAPILACAK

Etkinlikte yapımı 2021 yılında tamamlanacak, Gazi şehrin ilçeleriyle beraber tamamına hitap edecek yeni Köpek Barınağı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi için çalışmalara başlanıldığının müjdesi verildi. 10 bin metrekare alana kurulacak yeni barınak, Burç Yazıbağ’da yapılacak. İçinde bütün donatılarının bulunacağı merkez için Başkan Şahin “ yeni tesisimizle kediler ve köpekler tekrardan can bulacak” ifadelerini kullandı.

ŞAHİN: DOĞURGANLIK ORANIYLA, TÜR ÇEŞİTLİLİĞİYLE, YAŞAM STANDARTLARIYLA EN İYİ HAYVANAT BAHÇELERİNDEN BİRİYİZ

Düzenlenen etkinlikte konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Bütün evren, canlılar, bitkilerin birer emanet olduğunun altını çizerek, “Bu emanetin gereğini yapmak için çalışıyoruz. Dünya’nın 4’üncü, Avrupa’nın ise 3’üncü büyük hayvanat bahçesi olan burada büyük bir huzur ve güven,  işini aşkla yapan bir ekip var. Her canlı sevildiğini hissetmek istiyor. Bütün emanetleri düşünerek bu çalışmalarımızı tamamlamamız gerekiyor. Her yıl bu bahçeyi üzerine bir şeyler koyarak devam ettirmeye çalışıyoruz. Şu anda diğer şehirlerdeki bütün hayvanat bahçeleri kapanıyor. Bu iş zor bir iş. Özel bakım, aşkla sevdayla bu işi yapmak gerekiyor. Buradaki her hayvan bizim evlatlarımız. Önce Safari Park’ı açtık bütün kafesleri kaldırdık ve birlikte yaşamaya başladılar. Sonrasında Zooloji Müzemizi ve Kelebek Bahçesi’ni yaptık şimdi de Şempanze Adası’nı açıyoruz. Bu açılışla onların yaşam kalitesi artmaya devam edecek. Onların doğal hayatını korumamız ve doğal hayatını devam ettirmemiz gerekiyor. Bugün doğurganlık oranıyla, tür çeşitliliğiyle, yaşam standartlarıyla dünyanın en iyi hayvanat bahçelerinden biriyiz. Şehirdeki bütün canlar bize emanet. Bu emanetinde hakkını vererek hizmet vermeye devam edeceğiz” diye konuştu.

ÖZSÖYLER: BÜYÜKŞEHİR OLARAK BÜTÜN HAYVANLARA YARDIM ETMEYE GÖNÜLLÜYÜZ

Doğal Hayatı Koruma ve Hayvanat Bahçesi Daire Başkanı Celal Özsöyler, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in göreve geldiğinden itibaren Köpek Barınağı ve Hayvanat Bahçesi’nde büyük değişiklikler olduğunu vurgulayarak, “4 Ekim’i her yıl büyük coşkuyla kutluyoruz. Bu sene pandemiden dolayı biraz buruk ama sosyal mesafe, maske ve temizlik kurallarına uygun şekilde daha sade kutluyoruz. Köpek barınağında 5 veteriner hekim, 5 veteriner teknikeri, 5 toplama aracı ve bir ambulansımızla başkanımızın verdiği desteklerle beraber daha hızlı hizmet veriyoruz. 2020 yılında şehir merkezi ve tün ilçelerde toplam 8 bin köpeğimize baktık. Özellikle yaralı kedi ve köpekleri saat sabah 6’dan gece saat 11’e kadar bu hayvanları barınağımızda tedavi ediyor, kısırlaştırıyor, aşılıyor, küpeleyerek aldığımız bölgeye bırakıyoruz. Bizim bugün şehrin 7 noktasında büyük, 120 noktasında ise küçük besleme noktası bulunmakta. Buralarda her gün arkadaşlarımız yiyecek ve su bırakıyorlar. Ayrıca güvercinler ve diğer yaralı hayvanlarında imdadına yetişiyoruz. Büyükşehir olarak bütün hayvanlara yardım etmeye gönüllüyüz” dedi.