HIZLI ERİŞİM
24.04.2021

BASIN AÇIKLAMASI - 24 NİSAN 2021

24.04.2021 tarihinde Bizim TV’de yer alan habere ilişkin basın açıklamasıdır:

 

Söz konusu basında yer alan haberde 2 milyon 668 bin liralık doğal gıda ürünleri ihalesinin 9.12.2020 tarihinde yapıldığı, 11.12.2020 tarihinde sözleşme imzalandığı ve işin ihale tarihinden iki gün önce başlatıldığı belirtilmiştir.

 

Söz konusu doğal gıda ürünleri alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 3’üncü maddesinde belirtilen istisna kapsamında yapılmıştır. Bahse konu istisna maddelerinden biri de “Üreticilerinden ya da bunların ortaklarından (Kooperatiflerden) tarım ve hayvancılıkla ilgili ürün alımları”dır. Burada yasanın amacı tarım üreticilerini desteklemektir. Belediyemiz de bu istisna kapsamında hem bölgemizde tarım üretimi faaliyetinde bulunan Ezogelin Kadın Girişimi ve Üretim Kooperatifinin ortakları olan kadın üreticilerimizi desteklemek hem de kovid-19 pandemi sürecinde testleri pozitif çıkan vatandaşlarımız ile sağlık çalışanlarımızın bağışıklık sistemini güçlendirmek amacıyla dağıtımı sağlanan baharat ve doğal gıda ürünü alımı gerçekleştirilmiştir.

 

Pandeminin etkilerini azaltmak için acilen alınması gereken tedbirlerin en etkililerinden biri olan bu alım kapsamında 35.000 adet şifa paketi ihitiyaç sahibi vatandaşlarımıza acilen dağıtılmıştır. Diğer taraftan istisna kapsamında yapılan bahse konu baharat ve doğal gıda ürün alımı sonuçlarının Ekap’a girilmesi sadece prosedürden ibaret olup yasanın istisnalar maddesine ve dolayısıyla tamamen yasaya uygun olarak gerçekleştirilmiştir.

 

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.