HIZLI ERİŞİM
15.04.2021

BASIN AÇIKLAMASI

Değerli Yetkili;

Uzun bir süredir Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Gazi Bilişim A.Ş. ve Koç Sistem iş birliğinde geliştirilen Benim Şehrim dijital uygulaması ile ilgili olarak ortaya atılan asılsız bir iddiaya ilişkin olarak bu açıklamanın yapılmasına karar verilmiştir.

Gaziantep’in daha yaşanabilir dünya kenti olması hedefiyle bir “akıllı belediyecilik” uygulaması olan Benim Şehrim aracılığıyla Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Gazi şehirlilerin birbirleriyle hızlı ve çağa uygun bir iletişim kurabilmesi hedeflenmiştir. “Benim Şehrim” tek taraflı bir uygulama olmayacak, aynı zamanda bir kurumsal sosyal ağ işlevi görerek interaktif iletişim olanaklarını arttıracaktır.

Ayrıca çalışma kapsamında “Benim Şehrim” uygulamasının Gaziantepliler arasında yaygınlaşması ve kullanımını teşvik etmek amacıyla bir ödül puan sisteminin devreye sokulması hedeflenmiştir. Burada “Benim Şehrim” dijital uygulaması kullanılarak yapılan paylaşımlar, olumlu ya da olumsuz eleştirilerin kullanıcılara bir puan kazandırması ve daha sonra da bu puanın belediyenin bir hizmetinde kullandırılması hedeflenmiştir.

Bazı kişiler tarafından sosyal medyada dolaşıma sokulduğu gibi vatandaşlara “kişisel puanlama” ya da “sosyal kredi puanlaması” gibi bir durum kesinlikle söz konusu değildir. Planlanan uygulamanın tek hedefi Gaziantep’in kullanacağı akıllı şehir uygulamalarından birinin daha fazla kullanımını, yaygınlaşmasını sağlamaktır. Bunun dışındaki yorumlar mesnetsiz ve asılsızdır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.