HIZLI ERİŞİM
21.01.2020

ŞEHİTKAMİL'İN ŞEHADETİNİN 100.YILI ÖZEL KONSERİ

Gaziantep Valiliği koordinasyonu, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Gaziantep Üniversitesi işbirliğinde, 21 Ocak Şehitkamil'in Şehadetinin 100. Yılı etkinlikleri kapsamında hazırlanan "Gaziantep Kurtuluş Senfonisi" GAÜN Mavera Kongre ve Sanat Merkezinde gerçekleşti.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen etkinlikte, Antep Savunması’nda ilk kıvılcımı başlatan ve Fransızlara karşı verdiği mücadeleyle vatanseverliğiyle her defasında adından söz ettiren Şehitkamil, ‘Gaziantep Kurtuluş Senfonisi’nde türkülerle anıldı. Program, Şehitkamil’in hayat hikayesinin anlatıldığı belgesel gösterimiyle başladı. Mehmet Çevik, konser performansı esnasında seslendirdiği şiirlerle ise dinleyicileri duygulandırdı.

Gaziantep Üniversitesi Mavera Kongre ve Sanat Merkezi’nde organize edilen programa, Gaziantep Vali Yardımcısı Rezvan Eroğlu, GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Yusuf Erdem Güzelbey, Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı Yusuf Kaya, Şehitkamil Kaymakamı Ömer Kalaylı, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, GAÜN Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Metin Bedir, akademisyenler ve çok sayıda kişi katıldı.

Gecenin Genel Sanat Yönetmenliğini yapan GAÜN San. Öğr. Elm. Adil Çete, Gaziantep’in Anadolu’da önemli bir yere sahip olduğuna dikkati çekerek, “Yaklaşık 38 ay kadar İngiliz ve Fransızların işgali altına kalmış bir şehir. Bu şehir direnerek kendini kurtardı. Bu durumdan hareket ederek Gaziantep Senfonisi’ni oluşturduk. Yaşanmış olaylarla ve türkülerle Gaziantep’in yaşamış olduğu işgal sürecini ve gazilik sürecini bu konser ile anlatmaya çalıştık” dedi.

Gecenin sonunda protokol üyeleri sanatçılara çiçek takdim etti.