HIZLI ERİŞİM
12.09.2020

GASTROANTEPFEST ‘HASAT GÜNLERİ’NDE ‘BÖLGESEL ÜRÜNLERİN ZİNCİR MARKETLER ADAPTASYONU’ PANELİ

Turizm ve Gastronomi Uzmanı Doç. Dr. İbrahim Giritlioğlu moderatörlüğünde gerçekleşen ‘Bölgesel Ürünlerin Zincir Marketler Adaptasyonu’ başlıklı panelde, bölgesel ürünlerin neden önemli olduğu ve coğrafi işaretli ürünlerin önemi üzerine konuşuldu. 

Metro Toptancı Market Meyve Sebze Kategori Coğrafi İşaretler Müdürü Birol Uluşan, üretici-tüketici ve aradaki zincirin öneminden bahsetti. Yapılan araştırmalar doğrultusunda, insanların %78 oranında ‘Yerel ürün alırım’ ifadelerini kullandığını ve tüketicinin, kullandığı ürünlerin hikayesini merak ettiğini dile getirdi. Yöresel bütün ürünlerin birer coğrafi işaret olduğunu ve bunu hem üreticilerin hem de tüketicilerin bilmesi gerektiğini aktardı. Antep ve Kayseri’nin coğrafi işaret konusunda başarılı olduğunu söyleyerek, 2 bin 500’den fazla potansiyelimiz olmasına rağmen Avrupa’da sadece tescilli 3 ürünümüz olduğunu belirtti.

Ekol Food Yönetim Kurulu Başkanı Önder Bilen, ‘Özellikle hangi ürünleri ihraç ediyorsunuz?’ sorusuna, harika bir coğrafyamız ve çok özel ürünlerimiz var, en çok ihraç ettiğimiz ürünler ise doğal mantarlar’ ifadelerinde bulundu. 7 yıldır lokal ürünlerle faaliyet gösterdiklerinden bahsetti. ‘Gaziantep’teki üreticiler ürünlerinin tanınması için ne yapabilir?’ sorusuna ise, standart ürün üretiminin bilinmesi gerektiğini, güven-kalite ve pazarlamanın çok önemli olduğunu aktardı. Tanıtıcı faaliyetlerin gerekliliğinden bahsederek, bölgesel özelliği olan gün yüzüne çıkması gereken ürünleri tedarik etmeye çalıştıklarını vurguladı.

Özmen Un A.Ş, Özmen LİDAŞ Tarım A.Ş Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Oğuz Özmen ise, ‘Ürünlerinizi nasıl tanıyorsunuz, hangi buğdayları kullanıyorsunuz?’ sorusuna, yüzyıllık buğday tohumlarını kullandıklarını belirterek, her ürün için farklı üretimlerinin olduğunu ve doğru hammadde üretiminin öneminden bahsetti. Ürünlerin tüketiciye gidene kadar çok fazla kayıp yaşadığını, lisanslı depoculuk ile tarımsal üretimlerin barajlarının başladığını aktardı. Panel sonunda günün anısına Gazibel Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Murat Tural, Orkide Pastanesi İşletmecisi Mustafa Özgüler, Hışvahan İşletmecesi Mina Özmen ve Çelebioğlu Temsilcilerinden Ömer Çiftçi tarafından panelistlere Zeugma-Çingene Kızı betimli tabak hediye edildi.