HIZLI ERİŞİM

GAZİANTEP RAYLI SİSTEM YATIRIMLARI DOLUDİZGİN İLERLİYOR

GAZİRAY PROJESİ

22 Mayıs 2014 Tarihinde Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve TCDD arasında yapılan Protokolle Gaziray Banliyo Hattı projesinin yapımına 13.02.2017 tarihinde başlanmış olup kent merkezi, 6 adet OSB ve küçük sanayi bölgelerinin birbirine bağlantısının sağlanacağı proje 25 km’lik hat üzerinde 16 adet istasyondan oluşmaktadır.
Gaziray Projesi Kapsamında imar planındaki yolların Gaziray hattı ile kesiştiği noktalarda ;
•    5 adet alt geçit
•    6 adet üst geçit
•    1 adet Devlet Demiryolu Köprüsü
Yapılmış olup, 2 adet üst geçit köprüsü yapılacaktır.
             25 KM’lik hattın kent merkezinde 5 kmlik kısımda bariyer etkisini ortadan kaldırılmak amacıyla “Gaziray Km: 11+900-16+740 arası aç kapa ve istasyonların yapılması, gar transfer merkezi alt geçit kalan işleri ve banliyö ve hızlı tren depo inşaatı yapımı ”  işi ihale edilmiş olup iş kapsamında;
•    Kent merkezindeki 5 km’lik kısım aç-kapa sistemle yer altına alınması
•    Aç – Kapa 4 adet istasyon 
•    Hattın sonunda, taşlıca bölgesinde yapılması planlanan Depo ve Bakım sahasının inşaat çalışmaları devam etmektedir.
Güncel durum itibari ile ;
•    Aç-kapa projesinin tamamlanması ile Yaklaşık 200.000 m2 alanın Şehre kazandırılması, Ve bu Alanın karayolu ve Rekreasyon Alanı Olarak Değerlendirilmesi hedeflenmektedir.
•    İşletmede kullanılacak Sinyalizasyon ve Elektrifkasyon işlerinin işinin ise yüzde 55 i tamamlandı.
•    GAZİRAY banliyö işletmeciliği için 8 adet elektrikli tren seti (32 ADET VAGON) temini ve işletmeye alma işi ihalesi tamamlanmış olup sözleşme yapılmıştır.
Hattın işletmeye açılmasıyla ilk etapta 8 set araçla günlük yaklaşık 190.000 yolcunun taşınması hedeflenmektedir.
•    Hat işletmeye açılması ise 2022 ilk çeyreğinde planlanmaktadır.

 

 

 

 

 

 

GAR-DÜZTEPE-HASTANE HAFİF RAYLI SİSTEM (METRO) HATTI

İdaremizce yürütülen, 22.08.2017 tarihinde sözleşmesi imzalanan “Gar-Düztepe-Hastane Hafif Raylı Sistem (Metro) Hattının Uygulamaya Esas Kesin Proje Hizmetleri İşi” kapsamında; hazırlanan Fizibilite Etüdü (Güncellenen) + Finansman Önerileri (Güncellenen) ve Uygulamaya Esas Kesin Projelerin AYGM tarafından onaylanabilmesi için ve yapımı devam eden Gaziray projesiyle entegrasyon sağlayarak şehrimizin 7/24 yaşayan bir şehir konumuna gelebilmesi adına onay merci olan AYGM tarafından onaylanmıştır.
Gaziantep Ulaşım Ana Planı doğrultusunda “Gar-Düztepe- Hastane Hafif Raylı Sistem (Metro) Hattının Uygulamaya Esas Kesin Proje Hizmetleri İşi” kapsamında; şehrin kuzey-güney aksına hizmet edecek bu büyük yatırım 10.5 km uzunluğunda olup, 9 istasyon ve 1 adet ağır bakım depo sahası içermektedir.
Gar alanın Transfer Merkezi olarak hizmet vermesi için yapılan çalışmalarda Yüksek Hızlı Tren, Gaziray, Metro, Lastik Tekerlekli Toplu Taşıma, Terminal Alanı vb. ulaşım türlerinin entegrasyonun sağlanması adına proje geliştirilmiştir. 

Gar-Düztepe-Hastane Hafir Raylı Sistem (Metro) Hattının 2030 yılında günlük yaklaşık olarak 500.000 yolcunun taşınması hedeflenmektedir.