HIZLI ERİŞİM
03.03.2022

AKILLI KENT GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NDEN METAVERSE DÜNYASINA İLK ADIM

   Metaverse, kullanıcıların dijital ve gerçekliği artırılmış sanal bir evrende hareket edebileceği, teknolojinin ise birçok öğesinin sınırlarını zorlayacağı bir platformdur.

Metaverse, bilgisayarlar, android cihazlar ve 3D cihazlar sayesinde insan bilişinin yapay bir fiziksel ortama dâhil olmasını sağlamaktadır.

Metaverse’ü iletişim perspektifinden yeni bir gerçeklik, anlam dünyası ve iş birliği fırsatları sunan; kültürel, entelektüel ve ekonomik üretim için alt yapı ve etkileşim olanakları tanıyan; farklı gelişmiş teknolojilerin eş zamanlı ve entegre bir biçimde kullanıldığı; siber toplumsal bir düzlem şeklinde tanımlamak mümkündür.

Projenin ilk fazından önce stratejik anlamda Belediyenin yeni dijital dönüşümün parçası olduğu vurgusunun yapılması için Zeugma Dionysos Evinin 3 boyutlu tasarımı Büyükşehir Belediyesi metaverse evrenine eklentisi yapılmıştır. Bu evrende  Dionysos Evi sanal gözlük ile gezilebilmekte ve nesneler ile iletişime geçilebilmektedir. Ayrıca küçük bir oyunlaştırma örneği eklenmiştir.