HIZLI ERİŞİM
12.10.2020

TÜRKİYE’NİN İLK “TEMASSIZ OYUN ŞENLİĞİ” GAZİANTEP’TE GERÇEKLEŞTİ

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Türkiye’de ilk defa 12-16 Ekim tarihleri arasında ‘Temassız Oyunlar Eğitimi’ ve eğitimlerin sonunda ‘Temassız Oyunlar Şenliği’ düzenlendi.

Dünya’yı ve Türkiye’yi etkisi altına alan Koronavirüs Salgını’na karşı verilen mücadelede başlayan yeni normallerle birlikte okullarda eğitim sistemi de değişime uğradı. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, kademeli olarak yüz yüze eğitime geçilirken Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un bizzat tanıttığı “Temassız Oyunlar” projesi için harekete geçti.

Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantep Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle, Prof. Dr. Tolga Erdoğan tarafından 4 gün boyunca 630 okul öncesi, sınıf ve beden eğitimi öğretmenine Temassız Oyunlar Eğitimi verdi, uygulamalı olarak anlatıldı. Eğitimler sonunda Masal Parkı’nda Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe öğretmenler ve öğrencilerin katılımıyla “Temassız Oyunlar Şenliği” gerçekleşti. Şenliğe telekonferans ile bağlanan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, eğitimlerle birlikte güveni bir şekilde oyun vasıtasıyla hijyen kuralları, uzaktan eğitimle ilgili bazı hususları paylaşıyor olmasının rahatlatıcı olduğunu belirtti.   

Eğitimlerin çocuklar için, "tanışma, iletişim, dikkat, hareket ve iş birliği" gibi çeşitli edinimlerin gelişmesine yardımcı olabilmesi hedefleniyor. Hiçbir fiziksel temas içermeyen oyunların eğitmenlerle paylaşıldığı şenlikte ise oyunun gücünden yararlanarak çocukların yeni normale uyum süreçlerini keyifli hâle getirip kolaylaştırmak ve çocukların her türlü kaygı ve endişeden sıyrılarak okul yaşamına, arkadaşlarına, öğretmenine uyum sağlamaları amaçlanıyor.